avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,as dori sa ma lamuriti intr-o situatie. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,as dori sa ma lamuriti intr-o situatie. Doresc sa comercializez ...

Buna ziua,as dori sa ma lamuriti intr-o situatie.
Doresc sa comercializez fructe/legume pe domeniul public,comert ambulant,pentru o perioada determinata,sezonier,noi fiind producatori.
In momentul de fata detinem o casuta fixa(montabila/demontabila)pe care sa o montam pe domeniul public,de 6 mp.
Am fost sa cer autorizatie dar cei de la autorizari imi cer autorizatie de constructie pentru aceasta,deoarece are peste 5 mp si depasim suprafata cu 1 mp.
Exista in legea 50/1991,art 11,al 7 in care zice ca se pot executa fara autorizatie de constructie lucrari de amplasare tonete si pupitre,destinate difuzarii si comercializarii presei,cartilor,florilor,care sunt amplasate direct pe sol,fara fundatii si platforme,de max 12 mp,dar aici sunt alte produse dupa cum vedeti si nu apar si fructe.
Intrebarea mea este-am vreo sansa sa obtin azivul pentru comert ambulant(avem nevoie 1-2 luni) fara autorizatie de la urbanism sau trebuie elaborata toata procedura?
Cel mai recent răspuns: Rezolvatorul , Consilier juridic 16:10, 30 Noiembrie 2020


ramo_ramo_ramo a scris:

Buna ziua,as dori sa ma lamuriti intr-o situatie.
Doresc sa comercializez fructe/legume pe domeniul public,comert ambulant,pentru o perioada determinata,sezonier,noi fiind producatori.
In momentul de fata detinem o casuta fixa(montabila/demontabila)pe care sa o montam pe domeniul public,de 6 mp.
Am fost sa cer autorizatie dar cei de la autorizari imi cer autorizatie de constructie pentru aceasta,deoarece are peste 5 mp si depasim suprafata cu 1 mp.
Exista in legea 50/1991,art 11,al 7 in care zice ca se pot executa fara autorizatie de constructie lucrari de amplasare tonete si pupitre,destinate difuzarii si comercializarii presei,cartilor,florilor,care sunt amplasate direct pe sol,fara fundatii si platforme,de max 12 mp,dar aici sunt alte produse dupa cum vedeti si nu apar si fructe.
Intrebarea mea este-am vreo sansa sa obtin azivul pentru comert ambulant(avem nevoie 1-2 luni) fara autorizatie de la urbanism sau trebuie elaborata toata procedura?

Avizul de comerț ambulant îl puteți obține fără avizul de la urbanism, dar ca să amplasați „căsuța” pe domeniul public vă trebuie acest aviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie constructie Anca Puma Anca Puma Buna ziua, As vrea sa va intreb daca este necesara autorizatie de constructie pt. amplasarea unei cabanute de lemn, pe piloni, deci fara fundatie , pe un ... (vezi toată discuția)
Acte necesare amplasare toneta comercializare flori Florentina80 Florentina80 Buna ziua! Problema mea este urmatoarea: detin un contract de inchiriere al unui teren(incheiat cu Primaria) in vederea construirii unei tonete ... (vezi toată discuția)