Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua! Care sunt riscurile proprietarului când ia ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua! Care sunt riscurile proprietarului când ia pe cineva ...

Buna ziua!
Care sunt riscurile proprietarului când ia pe cineva in spatiu?
Mulțumesc!
Trebuie să specificați sub ce formă juridică îl primiți în spațiu. Contract de închiriere, de comodat, act de căsătorie, înfiere, etc.
Când ia pe cineva în spațiu doar pe hârtie pentru a i se elibera un act de identitate? Niciun risc, în afară de corespondență în plus în cutia poștală, însă, acest lucru, nu îl văd ca pe un risc, ci ca pe un mic deranj.

În schimb, dacă proprietarul tolerează ca cineva să locuiască efectiv în imobilul său, există riscul ca acea persoană să refuze evacuarea, și atunci e nevoie de un proces în instanță. În această situație, eu aș sfătui proprietarul să încheie și un contract de închiriere cu persoana care va locui acolo.