Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Pot vota in Bucuresti la alegerile parlamentare?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Pot vota in Bucuresti la alegerile parlamentare?

Buna ziua
Daca lucrez in Bucuresti si am domiciliul in Rasnov-Brasov pot vota in Bucuresti la alegerile parlamentare ????
Va Rog si cu articol de lege !!!!
Multumesc !!!!
george-neagu, moderator
La alegerile parlamentare 2020 se poate vota în alt oraș decât cel de domiciliu dacă sunt îndeplinite anumite condiții. Elevii și studenții care învață în alte localități, cei care lucrează departe de casă sau care sunt în altă parte a țării din diverse motive pot vota la alegerile parlamentare 2020 din 6 decembrie doar dacă au viză de flotant în localitatea în care se află.
[ link extern ]