Forum Discuţii juridice Executare silită Contract cu titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

Contract cu titlu executoriu

Bună ziua, am o nelămurire cu privire la ultima modificare legată de contractele cu titlu executoriu, conform modificării din data de 25 februarie 2020 și publicării în monitorul oficial contractele de credit cu IFN urile sunt titluri executorii doar cele încheiate după data de 25 februarie 2020 sau au devenit titluri executorii și cele care au fost încheiate cu 2 ani în urmă?
cornel2222, utilizator
Buna ziua,
Legea civila nu retroactiveaza.
Legea civila produce efecte doar pentru viitor, nu si pentru trecut.
Deci contractele incheiate anterior datei de 25 februarie 2020 nu devin automat titluri executorii.
ati incheiat un contract la distanta ?
Da, am încheiat un contract de la distanță în 2018, primul credit avut la ei a fost achitat, al doilea credit făcut după aprox 3 luni am întâmpinat o problemă și le cerusem o amânare de o săptămână la care răspunsul lor a fost că dacă nu achit în acea zi voi fi executat silit, de atunci am început să primesc mesaje și la 10 seara de la ei plus plicuri acasă de la diferite firme de recuperări creanțe și executori judecătorești, într-un final au cedat dosarul către b2kapital care mereu când mă sună îmi comunică că mi se va pune poprire fără o hotărâre judecătorească pentru că nu le trebuie, plus mesaje pe care le am și în momentul de față cu scopul de intimidare, de aceea vroiam să știu dacă pot pune poprire fără o hotărâre la un contract de credit semnat de la distanță