Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA locuinte noi cu antecontract semnat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA locuinte noi cu antecontract semnat

Buna ziua,
As dori sa aflu ce TVA voi plati pentru un apartament pentru care:
1.am semnat un antecontract si am achitat avansul de 15% care contine si TVA-ul de 19%
2.intre timp TVA s-a redus de la 19% la 5%.
3.Receptia apartamentului se va face cand TVA-ul este de 5%

Voi plati 5% TVA pentru intreg apartamentul, recalculandu-se TVA-ul inclusiv pentru avansul platit
sau voi plati 5%TVA pentru restul sumei neachitate inca, 85% din valoarea apartamentului?

Va multumesc anticipat,
Sergiu
constantin_srg, utilizator
Dacă a scăzut TVA-ul e logic sa se reducă in consecinta si pretul
intrebarea mea e putin diferita, de scazut va scadea pretul dar va rog sa o recititi

Antoanela Geaman a scris:

Dacă a scăzut TVA-ul e logic sa se reducă in consecinta si pretul

Buna seara,

Avansul s-a facturat cu 19%.

Urmeaza factura de stornare a acestuia tot cu 19% la momentul finalizarii apartamentului.

Ulterior, daca ati negociat livrarea apartamentului cu 5% si indepliniti acele conditii pentru cota redusa de tva, factura finala va fi intocmita cu 5%.