avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA locuinte noi cu antecontract semnat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA locuinte noi cu antecontract semnat

Buna ziua,
As dori sa aflu ce TVA voi plati pentru un apartament pentru care:
1.am semnat un antecontract si am achitat avansul de 15% care contine si TVA-ul de 19%
2.intre timp TVA s-a redus de la 19% la 5%.
3.Receptia apartamentului se va face cand TVA-ul este de 5%

Voi plati 5% TVA pentru intreg apartamentul, recalculandu-se TVA-ul inclusiv pentru avansul platit
sau voi plati 5%TVA pentru restul sumei neachitate inca, 85% din valoarea apartamentului?

Va multumesc anticipat,
Sergiu
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Decembrie 2020
constantin_srg, utilizator
Cel mai recent răspuns: Constantin Vera , Contabil 20:02, 6 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă a scăzut TVA-ul e logic sa se reducă in consecinta si pretul
intrebarea mea e putin diferita, de scazut va scadea pretul dar va rog sa o recititi


Antoanela Geaman a scris:

Dacă a scăzut TVA-ul e logic sa se reducă in consecinta si pretul

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,

Avansul s-a facturat cu 19%.

Urmeaza factura de stornare a acestuia tot cu 19% la momentul finalizarii apartamentului.

Ulterior, daca ati negociat livrarea apartamentului cu 5% si indepliniti acele conditii pentru cota redusa de tva, factura finala va fi intocmita cu 5%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans tva 19%, tva apartament 5% laura.n01 laura.n01 Buna ziua! Am următoarea situație: în 2020 am făcut antecontract cu dezvoltatorul pentru un apartament in valoare de 122.000€, fără TVA. Avansul ... (vezi toată discuția)
Modalitate aplicare tva la 5% la locuinte dana_burca dana_burca Avand in vedere reducerea TVA la 5% la locuinte, se da urmatoarea situatie: urmeaza sa achizionez un imobil care se incadreaza in prevederile legale, ... (vezi toată discuția)
Tva imobiliare de la 19% la 5%, antecontract semnat in 2021, blocul se finalizeaza 2022 ElenaC84 ElenaC84 Buna ziua, Am dat avans pentru un apartament cu 3 camere intr-un bloc in constructie cu termen de finalizare in 2022 (pret apt 116k+TVA 19% =137.000) . ... (vezi toată discuția)