Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme de garantie ale imobilului. Se da urmatoarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme de garantie ale imobilului. Se da urmatoarea situatie: ...

Probleme de garantie ale imobilului.

Se da urmatoarea situatie:
- constructie noua, vanzarea apartamentelor s-a finalizat la inceputul lui 2019
- a aparut o problema legata de infiltrarea apei in ansamblu
- am verificat contractul de vanzare/cumparare si promisiunea de cumpararea, niciuna nu specifica nimic legat de garantie
- in una din primele discutii s-a vehiculat posibilitatea ca reparatia sa cada in sarcina asociatiei.

As vrea sa aflu mai multe detalii, eventuale legi care reglementeaza astfel de situatii. Inteleg ca daca s-au respectat normativele de constructie in vigoare constructorul este acoperit. Cam care sunt demersurile care se pot face intr-o astfel de situatie?

Multumesc!
Ciudat! Cam 1% dintre cei care intreaba aici o fac inainte de a trece la actiune. Mai sunt si cei care consulta un avocat, nu se arunca orbeste! Totusi, chiar atat de creduli (citeste prosti!) suntem incat sa ne abureasca oricine?!