Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camera-Vizor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camera-Vizor

As vrea sa montez in dreptul usii de intrare in apartament un sistem care cuprinde un senzor de mișcare care aprinde niste leduri plus un telefon vechi care transmite imagini via wi-fi - internet - telefon receptor, strict pentru a vedea cine suna la usa. Atat. Nu ma interesează spionaj sau alte bazaconii. Am nevoie de avizul politiei si/sau al asociatiei pentru acest lucru? Ideea ar fi sa nu se stie ca acolo (in cutie) este si o camera, ci doar sistemul care aprinde automat lumina.
Dan Stroescu, utilizator
Camera vizor va filma doar in momentul detectiei in fata usii a unei persoane, nu e gindita sa filmeze continuu, asa ca nu surprinde activitati de pe celelalte proprietati. In plus, atit timp cit imaginile sunt folosite doar pentru utilizare domestica, nu exista motive de reclamatie si sanctionare.

latka a scris:

Camera vizor

Este cumva necesara aprobare de la producatorul de usi petru modificarea vizorului?
Buna ziua.

Nu va trebuie avizul sau aprobarea nimănui (vecini, asociatei, politie etc).
Condiția este sa folosiți in scop "domestic" datele si sa nu le publicați fără acordul persoanelor.
Daca acea camera filmează permanent se interpretează ca un sistem de supraveghere si nu se poate sa montați fără anumite formalități si aprobări, daca are însa un senzor si filmează doar la mișcare nu e problema se poate monta fara vreo formalitate in condițiile de mai sus.
Citiți ghidul cu numărul 3 al GDPR si va veți lamuri pe deplin.

Dan Stroescu a scris:

As vrea sa montez in dreptul usii de intrare in apartament un sistem care cuprinde un senzor de mișcare care aprinde niste leduri plus un telefon vechi care transmite imagini via wi-fi - internet - telefon receptor, strict pentru a vedea cine suna la usa. Atat. Nu ma interesează spionaj sau alte bazaconii. Am nevoie de avizul politiei si/sau al asociatiei pentru acest lucru? Ideea ar fi sa nu se stie ca acolo (in cutie) este si o camera, ci doar sistemul care aprinde automat lumina.