avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinii construiesc fara autorizatie. Am sesizat ISC, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinii construiesc fara autorizatie. Am sesizat ISC, care si-a ...

Vecinii construiesc fara autorizatie.
Am sesizat ISC, care si-a declinat competenta fata de primaria comunei.
insa sesizasem deja primaria si nici macar nu mi-au raspuns.
Ce pot face????
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 20:51, 30 Decembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ Offtopic

Cititi bine Regulamentul si trimiterea la acel topic .... iar mesajul sters este

Apartine discuției: Vecinii construiesc fara autorizatie. Am sesizat ISC, care si-a ...
Forum: Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DlGoe
Utilizator
Marți, 29 Decembrie 2020, 06:09
Ciudata reactia unora vis-a-vis de incalcarea legilor! Mai ales a celor despre care se presupune ca au absolvit facultate de drept!


Oare ce legatura are cu acest topic ?
Ultima modificare: Marți, 29 Decembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Care lege, ce lege?
Din cate imi amintesc nici dvs Domnule Goe și nici userul nu aveti studii juridice.
Stiti să interpretați și să înțelegeți legea?
Stiti să încadrați legal o situație?
Pentru user: ce calitate aveti dvs? V-ati erijat în justitiabil? Mai ales că nu sunteți sigur daca vecinii au sau nu autorizație.
Sunteti organ de poliție? Dvs nu aveti absolut nicio calitate procesuala.
Juridic și logic, ca să reclamații pe cineva trebuie să fi suferit un prejudiciu dovedit.
Da, ca să îl reclam pe unu ca mi-a dat in cap, trebuie ca efectiv sa imi fi dat in cap.
Dacă nu mi-a dat in cap e ok.
Ati auzit de infracțiunea de "denunt calomnios"?
Iar daca "urla" spiritul cetățenesc in dvs, vanati hotii, violatori, criminalii, coruptii etc.
Fiți acest Batman care ne salvează pe toti.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Decembrie 2020
raluk0207, utilizator
Dvs aveti studii de drept... la Spiru Haret :)

raluk0207 a scris:

Juridic și logic, ca să reclamații pe cineva trebuie să fi suferit un prejudiciu dovedit.

Zau? D-aia mi-a respins Primaria cererea de informatii de interes public... ca nu mi-a dat cu lipsa de autorizatie in cap? :)


Ati auzit de infracțiunea de "denunt calomnios"?


Evident ca dvs. doar ati 'auzit' de aceasta infractiune :)

art. 268 Inducerea în eroare a organelor judiciare: Sesizarea penală, făcută prin denunţ sau plângere, cu privire la existenţa unei fapte prevăzute de legea penală...

Serios, nu va e pic de rusine sa n-aveti pic de habar nici de cele mai insignifiante 'argumente' pe care le avansati?
Va explic: reclamatia la primarie nu e plangere penala.
Si nu se refera la fapte penale.

Daca "urla" spiritul cetățenesc in cineva, sa denunte toate ilegalitatile de care are la cunostinta... si nu va mai fi nevoie de vanat nimic, pt ca vor fi fost deja date la iveala.
Dvs. aveti nevoie de Batmani, in loc sa observati ca n'ar mai fi corupti, violatori etc. daca fiecare si-ar face minimum de datorie civica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrare in legalitate acoperiș minion minion Buna ziua, am reclamat la inspectoratul in constructii pe vecinul de de la partier( eu locuind la et. 1) intrucat acesta a efectuat o modificare la acoperisul ... (vezi toată discuția)
Spălătorie auto Nela Ela Nela Ela Buna ziua .Am un teren pe care intenționez să deschid o spalatorie auto. Mentionez ca am toate autorizațiile obținute înafară de autorizația de ... (vezi toată discuția)
Mutare usa apartament pe holul blocului fara acordul vecinului direct afectat de vecinatate gungrave gungrave Buna ziua. Am mai postat aceasta problema acum cateva luni dar revin acum cu ceva mai multe informatii. Pe scurt vecinii mei si-au mutat usa de la aprtament pe ... (vezi toată discuția)