avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale incepand cu ianuarie 2021
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale incepand cu ianuarie 2021

Buna ziua, confom prev legii 153/2017 art 38 alin 4 ..În perioada 2019-2022 se va acorda anual o creștere a salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, fiecare creștere reprezentând 1/4 din diferența dintre salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare prevăzute de lege pentru anul 2022 și cel/cea din luna decembrie 2018. Creșterea respectivă și data de aplicare se stabilesc prin legea anuală a bugetului de stat cu respectarea prevederilor art. 6 lit. h).''. Daca eu inchei raporturile de serviciu in data de 10 ianuarie 2021 si bugetul nu este aprobat beneficiez de aceasta majorare? pe considerentul ca se aplica legea bugetului de stat pe anul trecut unde erau prevazute? (ART. 45 din legea 5/2020.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:38, 27 Decembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Beneficiati de aceasta majorare.
Beneficiez de majorare si daca sa presupunem in legea bugetului pe 2021, care ar intra in vigoare ulterior incheierii raporturilor mele de serviciu, nu ar fi prevazuta majorarea? Multumesc
Nu are cum , drepturile vi se acorda indiferent daca veti incheia raportul de serviciu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

- ce înseamnă că se majorează cu 1/4 din diferenţa dintre ... oanaportar oanaportar - ce înseamnă că se majorează cu 1/4 din diferenţa dintre salariul de bază, prevăzut de Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările şi completările ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu de incadrare 2019 eduardvl eduardvl Buna ziua, Se da urmatoarea speta: Salariat cu studii medii, functionar public, salariu de incadrare 2054 lei la 31.12.2018. Intreabari: 1. Care este ... (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Va rog, am salariu de baza la 31 decembrie 2018 de 1933 lei, cum se aplica de la 1 ianuarie 2019 majorarea salariala conform art. 38 alin. 4 din Legea-cadru ... (vezi toată discuția)