Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale incepand cu ianuarie 2021
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale incepand cu ianuarie 2021

Buna ziua, confom prev legii 153/2017 art 38 alin 4 ..În perioada 2019-2022 se va acorda anual o creștere a salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, fiecare creștere reprezentând 1/4 din diferența dintre salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare prevăzute de lege pentru anul 2022 și cel/cea din luna decembrie 2018. Creșterea respectivă și data de aplicare se stabilesc prin legea anuală a bugetului de stat cu respectarea prevederilor art. 6 lit. h).''. Daca eu inchei raporturile de serviciu in data de 10 ianuarie 2021 si bugetul nu este aprobat beneficiez de aceasta majorare? pe considerentul ca se aplica legea bugetului de stat pe anul trecut unde erau prevazute? (ART. 45 din legea 5/2020.
Beneficiati de aceasta majorare.
Beneficiez de majorare si daca sa presupunem in legea bugetului pe 2021, care ar intra in vigoare ulterior incheierii raporturilor mele de serviciu, nu ar fi prevazuta majorarea? Multumesc
Nu are cum , drepturile vi se acorda indiferent daca veti incheia raportul de serviciu.