Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... COORDONATORUL SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

COORDONATORUL SSM

Antreprenorul este obligat sa aiba angajat pe perioada executarii lucrarilor in santier un Coordonator SSM sau numai Benficiarul?
HG nr. 300 din 2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru santierele temporare sau mobile mentioneaza:
-Art. 7 Atunci cand la realizarea lucrarilor pe santier participa mai multi antreprenori, un antreprenor si unul sau
mai multi subantreprenori, un antreprenor si lucratori independenti ori mai multi lucratori independenti, beneficiarul
si/sau managerul de proiect trebuie sa desemneze un coordonator in materie de securitate si sanatate pe durata realizarii lucrarii
.
-Art. 57 Atunci cand beneficiarul sau managerul de proiect desemneaza un coordonator in materie de securitate
si sanatate pe durata realizarii lucrarii, altul decat cel desemnat pe perioada realizarii proiectului, aceasta
desemnare va avea loc inaintea inceperii lucrarilor pe santier.