Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Coordonator in materie de securitate si sanatate
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Coordonator in materie de securitate si sanatate

Buna ziua, rog raspuns de specialitate: Potritiv prevederilor hotararii 300/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru santierele temporare si mobile, beneficiarul poate potritiv art.7 din hotararea sus metionata sa desemneze ca si coordonator in materie de securitate si sanatate pe durata lucrarii pe coordonatorul antreprenorului si eventual cu avizare(verificare) a documentatie de catre specialistii beneficiarului in domeniul SSM?
Daca citim cu atentie art. 7-9 putem observa ca poate fi coordonator in materie de securitate si sanatate, numai un lucrator angajat al beneficiarului lucrarii.
-Art. 7 Atunci cand la realizarea lucrarilor pe santier participa mai multi antreprenori, un antreprenor si unul sau
mai multi subantreprenori, un antreprenor si lucratori independenti ori mai multi lucratori independenti, beneficiarul
si/ sau managerul de proiect trebuie sa desemneze un coordonator in materie de securitate si sanatate pe durata
realizarii lucrarii.
-Art. 8 Functia de coordonator in materie de securitate si sanatate pe durata elaborarii proiectului lucrarii si functia
de coordonator in materie de securitate si sanatate pe durata realizarii lucrarii sau a interventiilor ulterioare pot fi
detinute de aceeasi persoana.
-Art. 9 Pentru a-si putea indeplini atributiile, coordonatorii in materie de securitate si sanatate trebuie:
a) sa participe la toate etapele de elaborare a proiectului si de realizare a lucrarii;
b) sa fie invitati la toate intrunirile care privesc elaborarea proiectului si realizarea lucrarii;
c) sa primeasca si, daca este cazul, sa solicite managerului de proiect si antreprenorului elementele necesare
indeplinirii sarcinilor sale;
d) sa intocmeasca si sa tina la zi registrul de coordonare prevazut la art. 36.