Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare efectuate si neplătite Buna seara! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare efectuate si neplătite Buna seara! În 2018 ...

Ore suplimentare efectuate si neplătite

Buna seara!
În 2018 am efectuat un nr. foarte mare de ore suplimentare care nu au fost trecute în pontaj de către sef si nici nu au fost plătite sau recompensate cu zile libere. Mentionez ca lucrez într-o instituție publică și la sfârșitul lunii șeful m-a obligat să semnez o hârtie pe care o trimitea la resurse umane împreună cu pontajul în care erau trecute mai putine ore suplimentare decat efectuate în realitate. Pot demonstra orele suplimentare efectuate prin documentele întocmite. Vreau sa stiu următorul aspect: daca dau în judecată institutia pot sa primesc contravaloarea salariului cuvenit pentru acele ore
Care este termenul până la care pot deschide procesul (fapta se prescrie)?
Termenul este de 3 ani .... daca puteti demonstra orele suplimentare efectuate ,atunci promovati actiunea in instanta.