Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general directia generala a finantelor publice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

directia generala a finantelor publice

buna seara,

pt participarea la o licitatie mi se solicita :''Certificat de atestare fiscala privind achitarea obligatiilor exigibile catre bugetul de stat si catre bugetele asigurarilor sociale de stat (sanatate, pensii, somaj) eliberat de Directia Generala a Finantelor Publice si Controlul Finantelor de Stat in original sau copie legalizata, valabil la data depunerii ofertelor. '' precum si :''Certificat privind plata taxelor si impozitelor locale – Eliberat de Primaria locala – in original sau copie legalizata, valabil la data depunerii ofertelor''.

cu al doilea estimez ca imi este clar de unde il iau, si ca face referire la bugetele locate, acele directii DITL. Insa....MAREA nebuloasa este primul....
eu am luat de la anaf [administratia finaciara sector 5], sectorul in care am domiciliul fiscal, in care depun toate declaratiile lunare pt somaj, cas, sanatate, etc. Este acelasi lucru? chiar daca are alta denumire
doamnele...de la anaf 5, nu prea si-au dat seama...
[ link extern ]
Pentru edificare va sfatuiesc sa sunati direct la Ministerul de Finante, fiindca Directia Generala a Finatelor Publice se afla chiar in cladirea Ministerului Finatelor(str.Apolodor nr.17 , sector 5 , Bucuresti)
andra1234 a scris:

[...] mi se solicita :''Certificat de atestare fiscala privind achitarea obligatiilor exigibile catre bugetul de stat si catre bugetele asigurarilor sociale de stat (sanatate, pensii, somaj) eliberat de Directia Generala a Finantelor Publice si Controlul Finantelor de Stat in original sau copie legalizata, valabil la data depunerii ofertelor. '' [...]

La Administratia Finantelor Publice de care apartineti exista un model tipizata al cererii pentru acest certificat; o completati si dupa maxim 5 zile primiti certificatul in baza fisei pe care o are fiecare platitor de impzite si taxe.
Iulian Manea a scris:

La Administratia Finantelor Publice de care apartineti exista un model tipizata al cererii pentru acest certificat; o completati si dupa maxim 5 zile primiti certificatul in baza fisei pe care o are fiecare platitor de impozite si taxe.

Ministerul Finantelor Publice a introdus modificari si completari privind procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscala pentru persoane juridice si fizice.

In Partea I a Monitorului Oficial nr. 355 a fost publicat Ordinul nr. 673/2009 emis de MFP. Potrivit acestuia, certificatul de atestare fiscala pentru persoane juridice va cuprinde 3 sectiuni:

1. sectiunea A - “Obligatii de plata”,
2. sectiunea B - “Alte mentiuni”,
3. sectiunea C - “Informatii privind verificarea eligibilitatii persoanelor juridice pentru accesarea fondurilor nerambursabile”.

In obligatiile de plata (sectiunea A) nu vor fi inscrise acele creante fiscale ale persoanelor juridice stabilite prin acte administrative a caror executare este suspendata in conditiile art.14-15 din Legea contenciosului administrativ nr.554/2004, si nici sumele reprezentand amenzi contraventionale pentru care s-au formulat plangeri in conditiile Ordonantei Guvernului nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.

Sectiunea A va cuprinde mentiuni privind obligatiile de plata restante pe fiecare impozit, taxa, contributie si alte venituri bugetare, precum si obligatiile fiscale accesorii.

In Sectiunea B se vor mentiona, dupa cum este cazul:
- actul prin care s-au acordat inlesnirile la plata (si cuantumul care fac obiectul lor),
- planul de reorganizare judiciara aprobat de judecatorul sindic (si cuantumul obligatiilor stabilite prin planul respectiv),
- cereri de restituire si/sau compensare in curs de colutionare (si cuantumul sumelor respective),
- decontul de TVA cu sume negative si optiune de rambursare, precum si cuantumul sumelor ce fac obiectul acestuia,
- cereri de compensare atipice.

In Sectiunea C se vor mentiona:
- diferenta dintre obligatiile de plata cuprinse la Sectiunea A si sumele mentionate la Sectiunea B,
- totalul obligatiilor bugetare de plata in ultimele 12 luni.

Daca va grabiti , puteti solicita si eliberarea unui certificat de atestare fiscala in regim de urgenta si il luati in 2 zile .
andra1234 a scris:

[...] mi se solicita :[...]''Certificat privind plata taxelor si impozitelor locale – Eliberat de Primaria locala – in original sau copie legalizata, valabil la data depunerii ofertelor''.
[...]

Acest certificat se ia de la Directia Fiscala a Primariei de care apatineti tot in baza unei cereri. Atesta situatia datoriilor pe care le mai aveti de achitat legat de impozitele si taxele locale.
andra1234 a scris:

[...] mi se solicita :''Certificat de atestare fiscala privind achitarea obligatiilor exigibile catre bugetul de stat si catre bugetele asigurarilor sociale de stat (sanatate, pensii, somaj) eliberat de Directia Generala a Finantelor Publice si Controlul Finantelor de Stat in original sau copie legalizata, valabil la data depunerii ofertelor. ''
[...]
eu am luat de la anaf [administratia finaciara sector 5], sectorul in care am domiciliul fiscal, in care depun toate declaratiile lunare pt somaj, cas, sanatate, etc. Este acelasi lucru? chiar daca are alta denumire [...]

Da, este acelasi lucru sau, ma rog, ceea ce va trebuie.