Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara , Noaptea trecuta am fost prins la volan ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara , Noaptea trecuta am fost prins la volan sub influenta ...

Buna seara ,
Noaptea trecuta am fost prins la volan sub influenta bauturilor alcoolice ,la etilotest am avut 0,50.
In drum spre spital ptr recoltare probe de sange ,am fost sfatuit de catre cei doi agenti,sa nu accept ,ptr ca va fi alcolemia mai mare si asa am facut .
Am refuzat ,m am intors in localitate mi s a luat un nr de telefon si mi s a zis ca voi fi contactat de un coleg.
Dimineata ,vorbind si eu cu anumite pers am aflat ca de fapt ,trb sa accept sa mi se ia sange ,ca e dosar penal.Va rog indrumati mi pasii ce ar trb sa fac.
Va multumesc .
Este un singur pas, sa va angajati un avocat.
Art. 337 din codul penal

Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice

Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

In PV de constatare a infractiunii flagrante ce s-a consemnat in legatura cu refuzul dvs?
Buna seara,
In PV ,este consemnat ca a incalcat prevederile art 337,alin 1.
Si este semnat .
Prin procedura simplificata ,cu acord de recunoastere ,pot primi amenda penala si redobandirea permisului?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

In PV de constatare a infractiunii flagrante ce s-a consemnat in legatura cu refuzul dvs?

Mlv07, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
In PV ,este consemnat ca a incalcat prevederile art 337,alin 1.
Si este semnat .

Asta am inteles, incercam sa inteleg in ce conditii s-a retinut aceasta incalcare si ce ati semnat dvs, atata timp cat dvs sustineti ca ati fost sfatuit de politisti sa nu acceptati prelevarea.