Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Expert fiscal in 2010?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Expert fiscal in 2010?

LA MULTI ANI TUTUROR!Competenteleatributiile consultantului fiscal sunt diferite de cele ale expertului fiscal dar concret ...expertul fiscalva putea semna declaratiile fiscale anuale?ce atributii concrete are?#-o Merita pana la urma sa urmezi acel curs de expert fiscal?Multumesc anticipat,Angela
angellacluj a scris:

LA MULTI ANI TUTUROR!Competenteleatributiile consultantului fiscal sunt diferite de cele ale expertului fiscal dar concret ...expertul fiscalva putea semna declaratiile fiscale anuale?ce atributii concrete are?#-o Merita pana la urma sa urmezi acel curs de expert fiscal?Multumesc anticipat,Angela

Competenta de vizare a declaratiei fiscale 101 este acordata potrivit legii (deocamdata in viguare) exclusiv consultantilor fiscali membri ai Camerei Consultantilor Fiscali din Romania.
Cat priveste titlul de expert fiscal, acesta este recunoscul de COR, deci se poate inscrie in cartea de munca daca este acordat de o entitate abilitata de Ministerul Muncii sau Invatamantului. Nu are competente de vizare a declarariilor fiscale daca persoana ce detine acest titlu nu este membru activ CCF.
Oranina Dumitru, Contabil
Cum a precizat si Consilierul
- Nu are competente de vizare a declarariilor fiscale daca persoana ce detine acest titlu ...expertul fiscal... nu este membru activ CCF.
MALAMUT, Consultant fiscal