Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Verificare legalitate gater.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Verificare legalitate gater.

Buna seara,

De ceva vreme langa proprietatea noastra s-a infiintat un gater. Aceasta s.c. creaza multiple probleme pentru noi si vecinii nostri.

Vecinilor s-au ars cateva aparate casnice cand porneste gaterul si trage curentul din retea (credem ca este racordat ilegal la retea).
Incep sa taie cu drujba de la ora 5-6 dimineata.
Arunca cu petarde foarte puternice in strada ("pentru a goni cainii")
Uneori asculta muzica la volum ridicat.
Uneori dau foc la caucuciuri care ard pana seara.
Arunca deseurile ramase de la prelucrarea lemnului pe albia raului din apropriere.

Vreau sa fac un demers legal impotriva acestei s.c., dar nu stiu ce trebuie sa fac iar pe internet nu am gasit resurse relevante. Pot oferi si comision de consultanta daca este necesar.

Ce ma intereseaza, practic:
Pasii concreti pe care trebuie sa ii urmez sa verific daca acest gater functioneaza legal (am inteles de la vecinii care stau de mai multa vreme in zona ca ar functiona ilegal).
In caz de ilegalitate pasii concreti pe care trebuie sa ii urmez sa fortez incetarea activatii acestui gater si relocarea acestuia intr-o zona extravilana.
Daca totusi functioneaza legal, ce pot face sa ii fortez sa respecte un regim de lucru adecvat (9-18), sa nu mai arda deseuri, sa nu mai arunce cu petarde, sa nu mai asculte muzica si sa nu mai arunce deseurile pe marginea raului.

Sper sa ma puteti ajuta si va multumesc in avans pentru sprijin.
george-neagu, moderator
Puteti sesiza primaria (pentru autorizatie), Agentia teritoriala de mediu (pentru poluare), ANAF (pentru impozite si taxe), IJSU (pentru autorizatie psi), ITM (pentru munca la negru), firma de distributie electricitate (pentru racord electric la retea), in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarile se pot trimite prin posta cu confirmare de primire. Este bine ca sesizarile sa fie semnate de toti vecinii afectati.
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns.

Spuneti-mi, va rog, la fiecare sesizare in parte, sa scriu in felul urmator?

Pentru primarie:
" Subsemnatii ..... credem ca gaterul situat la adresa x functioneaza fara autorizatie de mediu. Va rog sa ne confirmati/infirmati " ?
Pentru poluare:
" Subsemnatii ..... credem ca gaterul situat la adresa x arde deseuri ilegal. Va rugam sa veniti in control " ?
Pentru ANAF:
" Subsemnatii ..... credem ca gaterul situat la adresa x nu plateste taxe si impozite va rugam control " ?
Pentru IJSU :
" Subsemnatii ..... credem ca gaterul situat la adresa x nu detine autorizatie PSI " ?
Pentru ITM :
" Subsemnatii ..... credem ca gaterul situat la adresa x angajeaza oameni la negru " ?
Pentru electricitate:
" Subsemnatii ..... credem ca gaterul situat la adresa x este racordat la retea ilegal, va rugam control " ?

Nu am mai efectuat astfel de demersuri pana acum si nu stiu cum trebuie procedat, de asta incerc sa obtin detalii.

Cum obtin nr de inregistrare la o scrisoare pe care o trimit prin posta? Cum ajunge acel numar la mine?

Va multumesc.
vecingater, utilizator
Intocmiti o singura adresa. In notificare prezentati situatia existenta cu poluare/ zgomot, discomfort, utilizare de petarde, etc. Incheiati mentionand ca nu credeti ca gaterul functioneaza legal avand autorizatiile cerute de lege si plateste taxe si impozite.
Solicitati sa vi se comunice daca gaterul functioneaza legale si dupa caz, masurile luate pentru intrare in legalitate.
Adresa o trimiteti prin posta cu confirmare de primire. Se completeaza un formular care se semneaza de primire la institutia sesizata. Formularul semnat se intoarce la dvs.