Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot refuza plata energiei termice la intretinere? Buna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot refuza plata energiei termice la intretinere? Buna ziua Am ...

Pot refuza plata energiei termice la intretinere?
Buna ziua
Am un apartament de 4 camere la etajul 10 in Bucuresti. In luna decembrie temperatura din apartament a fost in jur de 12 grade, chiar daca aeriseam zilnic caloriferele, in timp ce la etajele mediane temperatura era de 20-22 grade. Am adus la cunostinta presedintelui asociatiei acest lucru si i-am trimis chiar si poze pentru a vedea ca nu exagerez. Mi s-a recomandat sa imi verific instalatia interioara. Am schimbat tevile de tur si retur de la calorifere cu tevi noi din cupru, am pus aerisitoare automate la cele 5 coloane de alimentare cu caldura din apartament, cheltuind peste 4000 lei, dar rezultatul este cam acelasi. In zilele in care Termoenergetica a functionat mai aproape de parametrii am mai primit ceva caldura, iar in alte perioade, calorifere au ramas reci, fara circulatie.
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1. Exista prevederi legislative care sa permita refuzarea platii integrale sau partiale pentru incalzire din factura de intretinere, in care calculul se face in functie de cota parte a apartamentului?
2.In cazul in care ceilalti proprietari nu doresc introducerea unor repartitoare de costuri, exista vreo prevedere care sa permita montarea si recunoasterea acestora numai pentru un apartament?
Va multumesc anticipat pentru sugestii
1. NU
2. NU

Puteti incerca sa faceti demersuri pentru debransare si montare de centrala termica. Cu cei 4000 bagati deja rezolvati o parte din costuri.
1-Nu
2-Nu
numai cu acordul participantilor la adunarea generala se poate hotari instalarea de repartioare individuale de cost