Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Care este procentul maxim de reducerea a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Care este procentul maxim de reducerea a timpului ...

Buna ziua,
Care este procentul maxim de reducerea a timpului de lucru prin Kurzarbeit, in anul 2021?
Va multumesc
Buna seara
Este de maxim 50% din durata zilnica, saptamanala sau lunara a timpului de lucru.
Angajatorii au posibilitatea reducerii timpului de muncă a salariaților cu cel mult 50% din durata zilnică, săptămânală sau lunară, prevăzută în contractul individual de muncă, cu informarea și consultarea sindicatului, a reprezentanților salariaților sau a salariaților, după caz, anterior comunicării deciziei salariatului.
Va multumesc!