Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua. O asociatie se poate functiona ca si un ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua. O asociatie se poate functiona ca si un partid local? ...

Buna ziua. O asociatie se poate functiona ca si un partid local? Se poate sa aiba candidati la alegerile locala?
Candidaturile pentru consiliile locale și consiliile județene, precum și cele pentru primari și președinți ai consiliilor județene se propun de partidele politice sau alianțele politice constituite potrivit Legii partidelor politice nr. 14/2003, republicată. Se pot depune candidaturi și de către alianțele electorale constituite în condițiile prezentei legi, de către organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale prevăzute la art. 8 din Legea nrt.115/2015 , precum și candidaturi independente.