Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare datorie persoana particulara, prin transfer ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare datorie persoana particulara, prin transfer bancar

Am împrumutat pe cineva cu o sumă de bani, prin transfer bancar într-un cont de credit ipotecar al persoanei, iar persoana în cauză nu mai recunoaște împrumutul. Pot recupera în instanță datoria pe baza dovezii transferului bancar pe numele și în contul persoanei respective?
Dovada transferului este o proba care poate fi coroborată cu alte probe ce se vor administra .Dacă nu aveti Macar un contract ,,de măa"i cu data la care tb restituit împrumutul e puțin mai complexa speță dar sunt sanse..
Mulțumesc pentru solicitudine, cât și pentru lămurirea dată. Mă interesa în principiu, căci sunt mai multe detalii de luat în considerație. Bănuiam că refuzul/reticența au ceva la bază.
Daca la referinta ati trecut ca este vorba de un imprumut, instanta poate considera ca exista un inceput de dovada scrisa. Totul depinde de probele pe care le aveti.
Contract de mana,/înscris sub semnătură privată.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Dovada transferului este o proba care poate fi coroborată cu alte probe ce se vor administra .Dacă nu aveti Macar un contract ,,de măa"i cu data la care tb restituit împrumutul e puțin mai complexa speță dar sunt sanse..

Ar trebui să mergeți la un av cu actele pt a analiza situatia.E greu să aflăm motivația părții adverse/persoanei împrumutate dar în mod cert o sa aflati ce soluții există.