Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Fals in declaratii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Fals in declaratii

Buna ziua, ce risca o persoana cetățean American, ce semneaza INFORMATIA falsa atunci cand deschide conturi bancare, ca nu ar fi cetățean American? Nu la o singura banca, ci la mai multe!
În ce țară se întâmplă treaba asta?
In Romania semneaza declaratiile acelea obligatorii la deschiderea unui cont bancar. Cetățean cu dubla cetatenie, romana si Americana.
Anastasia gar, utilizator
Ascunde informații privind cetățenia, în scopul producerii de anumite efecte juridice.
Cu ȘTIINȚĂ, Urmărește ceva.
Deci este penal.
Fals în declarații, este îndeplinită și latura subiectivă privind intenția directă.
La aflarea veștii, autoritățile se pot sesiza din oficiu.
Cabinet de avocat Serni Viviana-Carmen, Avocat
Stiu ca intrebarea urmatoare e din domeniul juridic al altui stat, dar persoana poate avea neplaceri si in SUA? De ordin legal, ma refer. Are o datorie materiala consistenta neachitata pentru studiu in universitatea de acolo...
nu-mi amintesc ca formularul de deschidere a unui cont bancar sa prevada precizarea cetateniei multiple. e suficient sa fie declarata o cetatenie si sa fie dovedita cu documente (carte identitate, pasaport) cred ca e o exagerare