Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Copil carantinat, solicitare plata test covid pt ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Copil carantinat, solicitare plata test covid pt eliberare aviz pt scoala

Buna ziua,

In clasa copilului este un elev confirmat COVID pozitiv.

In aceasta situatie, toata clasa trebuie sa intre in carantina sau doar 4 copii, cei care au stat in fata/spate/stanga/dreapta copilului pozitiv?

Copilului (dat de scoala contact direct) care a stat in carantina 14 zile, i se cere la intoarcerea in colectivitate aviz de la medicul de familie.
Medicul de familie ii spune ca ii poate da avizul daca ii face un test covid rapid.
Lucru pentru care ne taxeaza cu 100 RON.

As dori daca se poate sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

1) cand apare un caz covid la o clasa (copiii sunt in cls a IV a) intra doar 4 copii in carantina sau toata clasa? (as dori sa-mi spuneti titlul de lege unde este mentionat acest lucru).

2) este la latitudinea medicului de familie sa ceara sau nu test covid, sau procedura cere a se face test covid? (in conditiile in care copilul nu are niciun simptom de covid)

3) testul solicitat ar trebui sa fie gratuit pentru copil? de ce ni se solicita sa platim 100 lei? daca nu avem posibilitatea platii acestei sume, copilul nu mai are dreptul la invatamant la clasa? Nu este accesul la invatamant gratuit in Romania? (la aceasta intrebare va rog de asemenea sa imi comunicati daca este mentionat in lege acest lucru privind gratuitatea sau taxarea testului Covid)

Multumesc frumos.

Buna dimineata!

Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns la situatia prezentata?

Multumesc!