Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Pretentii Asociatie proprietari - proprietar decedat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Pretentii Asociatie proprietari - proprietar decedat

Buna ziua.
Tatal meu a decedat in septembrie 2016. Am vazut acum pe portal.just.ro ca Asociatia de proprietari de care apartinea cu locuinta pe care o avea i-a deschis proces pentru pretentii acum, in februarie 2021. Stiu ca tatal meu avea datorii la Asociatie inainte de deces.
Eu si sora mea (pentru ca noi suntem urmasi) nu am facut succesiune. Nu am locuit acolo. Se poate indrepta in vreun fel Asociatia impotriva noastra, daca ar castiga acest proces?
Pe de alta parte, nu e prescris dreptul Asociatiei de a avea pretentii acum , cand sunt mai mult de 3 ani de cand tatal meu a decedat?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Nu, nu a facut demersuri pentru recuperare.