Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,socrul meu are 4 copii si are 4 case din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,socrul meu are 4 copii si are 4 case din care a facut ...

Buna ziua,socrul meu are 4 copii si are 4 case din care a facut partaj cu soacra mea si 3 din ele sunt pe numele ei(nu au divortat.)ei doresc ca sa imparta cate 2 case la 2 dintre copii si la ceilalti nu pentru ca nu vorbesc.Noi nu avem bani pentru a face contract de vanzare cumparare cu extras de cont.tin sa punctez ca 3 dintre copii nu sunt ai soacrei mele doar ai socrului meu.intrebarea mea este ce putem face pentru ca in cazul in care doamne fereste socrul meu moare si celalti 2 copii vor si ei parte...donatia poate fi atacata de copii socrului meu daca donatia o face soacra mea ea nefiind mama de sange cu ei?sa dati-ne un sfat va rog
Alexademir, utilizator
Cel natural poate ataca un asemenea act, doar dacă i se încalcă rezerva succesorală, adică dacă el nu a primit nimic.
Dacă a primit și el o casă, nu mai are motiv temeinic de a ataca celelalte acte, că pierde procesul.
Dapix, utilizator
Casele celui de sange,sunt deja pe numele lui prin contract de vanzare-cumparare , si cele care ar trebuii sa i le doneze sotului meu sunt pe numele soacrei mele...in conditiile astea poate ataca? Multumesc frumos pentru raspunsurile dv si pt timpul acordat.

Dapix a scris:

Cel natural poate ataca un asemenea act, doar dacă i se încalcă rezerva succesorală, adică dacă el nu a primit nimic.
Dacă a primit și el o casă, nu mai are motiv temeinic de a ataca celelalte acte, că pierde procesul.