Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima casnicie ...

Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima casnicie am un copil,iar sotul meu are doi.Locuim pe un teren proprietatea sotului,achizitionat inca din timpul primei casnicii,actul de vanzare cumparare fiind doar pe numele lui.Ce drepturi am eu ,sotia actuala,asupra proprietatii, si in ce conditii?Dar fiica mea din prima casnicie?Va multumesc anticipat.
Nu aveți nici un drept, pentru că din ce spuneți, terenul este un bun propriu al soțului.
Vă gândiți la un eventual divorț`? Dacă da, bunul propriu al soțului (terenul) nu intră la masa partajabilă.

Referitor la copii, aceștia nu au nici un drept asupra proprietății părinților cât aceștia sunt în viață.
Copii devin moștenitori doar după moartea părinților.

În 20 de ani de căsnicie, nu ați făcut/cumpărat nimic împreună`? Nu ați construit nimic împreună`?

Soțul avea numai terenul`? Casă nu avea`?
Dapix, utilizator
Locuim pe un teren proprietatea sotului,achizitionat inca din timpul primei casnicii

Nu prea înțeleg cum locuiesc pe un teren. N-o fi vorba de o casă construită în timpul căsniciei pe terenul soțului?
Si ca sa fie mai complicat, pare ca e comun acel teren cu fosta nevasta.
Doar daca decedeaza inaintea dvs, dvs il veti mosteni, in concurs cu copiii lui.
Daca ati facut o casa impreuna pe acel teren, jumatate e a dvs, insa ar trebui sa va puneti cu actele in ordine cat sunteti ambii in viata, apoi va fi mai greu.
Fiica dvs va mosteneste pe dvs, nu are legatura cu averea sotului dvs.
Terenul a fost dobandit in timpul primei casnicii.Tot in acea perioada,sotul a construit pe acest teren o cladire si a anexat 2 module tip vagon,unde a functionat pentru putin timp,o societate cu profil auto.In urma divortului,fosta sotie si cei doi copii au ramas in apartamentul pentru care(fosta sotie)a obtinut,prin hotarare judecatoreasca,contractul de inchiriere al locuintei.Sotul si-a mutat domiciliul la adresa terenului,societatea si-a inchis activitatea,cladirea si anexele au devenit spatiu de locuit.In urma casatoriei noastre,si pe parcursul celor 20 ani petrecuti impreuna,eu si sotul meu am adus imbunatatiri acestui spatiu,cu ajutorul creditelor bancare.Mentionez ca nu am construit impreuna,efectiv,o casa!
Intrebarile mele sunt:
-Ce drepturi am eu in cazul decesului sotului.Dar in cazul unui divort?
-Copilul meu din prima casnicie,mosteneste ceva in aceasta situatie?
Copilul meu din prima casnicie,mosteneste ceva in aceasta situatie?

Copilul mosteneste doar ce aveti dvs , in orice situatie. Nu il mosteneste pe sotul dvs.
Pare ca dvs aveti doar un drept de creanta pt ce ati investit, insa trebuie sa mergeti la un avocat cu ce acte aveti, ca pare complicata situatia. Bunurile par comune ale sotului cu prima sotie.