Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima casnicie ...

Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima casnicie am un copil,iar sotul meu are doi.Locuim pe un teren proprietatea sotului,achizitionat inca din timpul primei casnicii,actul de vanzare cumparare fiind doar pe numele lui.Ce drepturi am eu ,sotia actuala,asupra proprietatii, si in ce conditii?Dar fiica mea din prima casnicie?Va multumesc anticipat.
In aceste conditii,ce actiune poate face sotul in avantajul meu?Exista vre-o varianta ca eu sa detin ceva dupa decesul lui,astfel incat sa nu am probleme cu ceilalti membri ai familiei(fosta sotie si copiii)?Ma intereseaza sa pot locui la aceeasi adresa in continuare(in cazul in care sotul meu decedeaza primul),sa am asigurat un spatiu al meu care sa nu poata fi anulat in instanta.
Moșteniți 1/4 din bunurile lui, în cazul că el decedează primul. Nu vă poate evacua nimeni cât trăiți pentru că sunteți cununați și beneficiați de dreptul de habitație pe viață.
Dapix, utilizator