Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contractul de comodat incheiat pentru sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contractul de comodat incheiat pentru sediu social

Buna ziua!
In contractul de comodat incheiat intre mine ca si proprietar al constructiei si societatea comerciala, a fost incheiat un contract de comodat pentru sediul social. In contractul de comodat la capitolul "Durata contractului" este stipulat astfel :
Art.3. Durata contractului este pe o perioada de 5 (cinci) ani cu începere de la data de 01.04.2016 si se prelungeste automat cu o perioada egala daca nici una dintre parti nu il denunta.
Intrebarea mea este : acest contract de comodat este perfect valabil si dupa trecerea perioadei de 5 ani, sau trebuie intocmita vreo anexa sau este necesar un alt contract de comodat?!
george-neagu, moderator
Este perfect valabil si dupa trecerea primei perioade de 5 ani.
Multumesc pentru amabilitate si raspuns!
Buna ziua.
Intre parti este valabil. Pentru terti e expirat.
Va trebui sa depuneti la ORC act aditional de prelungire, altfel la ei veti figura cu sediul expirat, ceea ce atrage inactivitate fiscala si inscrierea de mentiuni in cazierul fiscal, atat pt persoana juridica, cat si pt persoana fizica.
Multumesc pentru precizari. Cum este mai simplu : act aditional sau un nou contract de comodat cu perioada nedeterminata?