Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pare sa se intensifice zvonul.cu schimbarea lui Arafat.
Dar, cine vine trebuie sa rezolve rapid situatia.
Pentru ca...despre asta este de fapt vorba și nu de schimbarea lui Arafat...zic eu...

Pe.mine ma interesează rezolvarea problemei și nu căderea lui Arafat tot la.fel cum nu ma interesează nici ca a greșit el.
A.gresit tot vestul.Europei...si el în virtutea inerției...ca nu s-a priceput...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Revenind la procese, ma întreb cum.ar fi ca 10 milioane de.oameni sa conteste masurile.de restictie?

Oare ce ar ar face instantele, ar respinge 10 milioane de cereri de chemare in judecata?
Instantele ar fi sufocate cu 10 milioane de procese și chiar și fără 10 milioane de procese nu prea au aer...

Întreb și eu asa...
Ce parere aveti?

Este deranjant ca se afirma ca sunt câteva mii de oameni când pot fi 10 milioane de cetățeni care sa conteste...

Nu știu câți au fost la vot...

Este bine sa nu existe aroganta de genul.PSD a celor care guvernează...
PSD a picat...tocmai pentru aroganță...

Trebuie totul regândit , as zice eu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai dvs . , profesionist al dreptului , ce credeti ? ar judeca instantele dupa dorinta celor 10 mil , sau dupa lege? Probabil ar aparea termene de 2 - 3 ani , si - daca ne ajuta Pronia cereasca - procesele si-ar pierde obiectul ...Pare ca sunteti dezamagit ca se sting protestele , v-a placut ce s-a intamplat ? v-au placut oamenii care au aparut la televiziuni ( filmuletele postate de ei insisi pe facebook ) ? va plac partidele care au incalecat - si chiar provocat - evenimentele ? va asociati cu ei ? Ei bine , eu nu ... Nu consider ca este o conspiratie mondiala , nici ca am un cip pentru ca m-am vaccinat , nici ca , prin purtarea unei masti , sau prin limitarea circulatiei imi sunt incalcate drepturi fundamentale - sau , daca imi sunt incalcate , sa nu inteleg motivul acestei incalcari . Si sa accept asta . Nu consider ca e o dictatura medicala si - cu atat mai putin - ca medicii sunt asasini . Am perfecta incredere in ei , in stiinta . Si multa , multa recunostinta pentru ceea ce fac .. Vedeti , deci , eu NU ma voi numara printre cei 10 mil . Aleg sa pun umarul , atat cat pot ( si nu e mare lucru ) sa revenim la o viata relativ normala . Daca dvs. ganditi ca ei , pentru mine e lucru de mirare ... Oricum , de cand au inceput protestele in ceea ce ati postat era asa , un iz ciudat ... parca ati incita ... Premierul , precum si Ministrul Sanatatii , au spus limpede ( unul ieri , celalalt azi ) ca nu au nici un plan sa schimbe regulile . Asta , ca sa vedeti cine e la butoane si ce mare rezolvare ar fi sa-l schimbe pe Arafat . CSU vine cu propuneri , dar la Guvern se hotaraste . Si - poate - si pe la Cotroceni ...
Ce înseamnă să fi neinformat.
Unii zic din mare eroare ca prof. RAFILA s-a infectat purtând masca.
Este fals asa ceva.
Pe RAFILA l-a infectat nevasta lui.

Este ceva de genul, atenție la.neatentie dar chiar un avea ceea ce RAFILA la asa ceva.
Nu a fost vinovat RAFILA ca s-a infectat.

Mie nu imi place de RAFILA dar sa nu i se pună în cârcă ceea ce nu a făcut.
Nu îmi place ca a zis ca nu exista risc pandemic pentru România în ianuarie-februarie 2020.
Nu am alte motive.

Omul.s-a aparat dar nevasta lui nu a știut sa se apere ceea ce nu îl face vinovat pe RAFILA.
Ce înseamnă să fi neinformat.
Unii zic din mare eroare ca prof. RAFILA s-a infectat purtând masca.
Este fals asa ceva.
Pe RAFILA l-a infectat nevasta lui.

Este ceva de genul, atenție la.neatentie dar chiar nu avea ceea ce face RAFILA la asa ceva ca a stat lângă nevastă.
Nu a fost vinovat RAFILA ca s-a infectat.

Mie nu imi place de RAFILA dar sa nu i se pună în cârcă ceea ce nu a făcut.
Nu îmi place ca a zis ca nu exista risc pandemic pentru România în ianuarie-februarie 2020 desi era reprezentant al României la.OMS.
Oare nu PSD l-a pus la OMS?
Nu am alte motive.

Omul s-a aparat cand a inteles ca a greșit cu riscul pandemic dar nevasta lui nu a știut sa se apere ceea ce nu îl face vinovat pe RAFILA.

Pentru aceasta greseala esentiala în sensul ca, ca România nu este supusa riscului pandemic ma mira pe mine ca a fost propus la parlamentare.
Dar, aceasta este o alta discuție...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat