Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vanzare cumparare

Buna ziua. Am o nelamurire. Socrii au decedat si la mostenire vin fiica acestora si fiul meu care este copilul fiului decedatilor ( la randul lui decedat in 2007 ) . La deschiderea succesiunii, s-a constatat ca socrii au vandut imobiliul fiicei cu o suma derizorie ( 20.000 lei ) . Intrebarea mea este : poate fiul meu sa anuleze prin instanta actul de vanzare cumparare , stiind ca, in zona unde se afla imobilul , preturile sunt in jur de 80-100.000 € ? Mentionez ca actul de vanzare - cumparare este simplu, fara clauza de intretinere sau renta viagera? Multumesc.
Bună seara.
Se poate formula o acțiune în constatarea nulității actului de vânzare-cumpărare, atât pentru încălcarea rezervei succesorale, cât și pentru preț neserios. Sunt sigur că dacă aș lectura contractul, aș identifica și alte motive de anulare.
V-aș sfătui să vă angajați un avocat, în acest sens, pentru ca acțiunea să fie întemeiată și motivată corect, astfel încât să nu aveți suprize la instanță.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius.
Nu se pune problema încălcării rezervei succesorale, pentru ca actul nu este o liberalitate. Pana la proba contrarie (adică neplata pretului), contractul este de vânzare, nu de donație.
De anulat, nici atat. Cauzele de nulitate absolută sunt limitativ prevăzute de lege (lipsa discernământului, lipsa capacității juridice, obiect ilicit și imoral, lipsa cauzei actului juridic etc etc etc).
In privinta prețului, acesta se raportează la valoarea din momentul în care a fost încheiat actul, nu la valoarea actuală.
In plus, nu cred ca exista vreun notar care sa incheie vanzari la preturi derizorii, adica anulabile. Dar e doar o impresie personala...
Șanse zero!
La acel moment, nu cred că prețul era unul mai mare. Nu vă raportați la momentul actual!
Actul de vânzare-cumpărare simplu, e imposibil de anulat, de preț nu cred că vă puteți lega, ci doar daca socrii nu aveau discernământ, iar asta trebuie demonstrat. In plus a trecut atâta timp...!

Cris2005 a scris:

Buna ziua. Am o nelamurire. Socrii au decedat si la mostenire vin fiica acestora si fiul meu care este copilul fiului decedatilor ( la randul lui decedat in 2007 ) . La deschiderea succesiunii, s-a constatat ca socrii au vandut imobiliul fiicei cu o suma derizorie ( 20.000 lei ) . Intrebarea mea este : poate fiul meu sa anuleze prin instanta actul de vanzare cumparare , stiind ca, in zona unde se afla imobilul , preturile sunt in jur de 80-100.000 € ? Mentionez ca actul de vanzare - cumparare este simplu, fara clauza de intretinere sau renta viagera? Multumesc.

Mulțumesc pentru răspuns.

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună seara.
Se poate formula o acțiune în constatarea nulității actului de vânzare-cumpărare, atât pentru încălcarea rezervei succesorale, cât și pentru preț neserios. Sunt sigur că dacă aș lectura contractul, aș identifica și alte motive de anulare.
V-aș sfătui să vă angajați un avocat, în acest sens, pentru ca acțiunea să fie întemeiată și motivată corect, astfel încât să nu aveți suprize la instanță.

Cu stimă,
Av. Hulea Ionuț-Marius.