Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere autoturism, proprietar decedat. Trebuie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere autoturism, proprietar decedat. Trebuie succesiune???

Buna ziua,

Tatal meu a decedat in urma cu 6 luni, iar singurul bun care a ramas este o masina din 1997 pe care nu o foloseste nimeni. mentionez ca mai am o sora (stabilita in Spania) si un frate in Romania. Intrebarea mea este cum pot radia aceasta masina in conditiile in care nu am facut succesiunea, toate actele sunt in posesia mea (talon, carte, certificat de deces). Nu as vrea sa cheltui banii pe succesiuni si procuri care oricum costa mai mult decat valoreaza masina.
GeorgeB83, utilizator
Certificatul fiscal necesar la radiere nu il puteti obtine decat daca prezentati la primarie actul de succesiune prin care sunteti declarat mostenitor.
Valoarea masinii nu depaseste 500 de euro la ora actuala. nu circula nimeni cu ea, vreau sa o dau la fier vechi. Exista vreo posibilitate sa fac ceva fara a mai cheltui banii pe succesiunii si procuri, care nu costa doar bani ci si timp...
Nu
Dar daca nu fac nimic, ce se poate intampla? Nu cred ca fiscul va veni la mine sa imi ceara sa platesc impozitul tatalui decedat, oricum nu mai sunt alte bunuri pe numele lui...
Se poate intampla sa nu puteti radia masina de la Primarie, pentru ca legal, nu sunteti proprietar. Degeaba o dati la fier vechi. O sa o platiti in continuare la Primarie si dupa o sa va plangeti ca nu e corect si ca dati bani degeaba. Iar in niste ani, o sa se adune.
Fiscul nu are treaba cu Primaria. Sunt 2 institutii total diferite.
Dar daca o tineti pe-a dvs....Succes !