Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pe statul de plata tichete valoare tichete deducere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pe statul de plata tichete valoare tichete deducere personala?

Buna ziua. Ce inseamna mai exact pe statul de plata tichete valoare tichete deducere personala?
george-neagu, moderator
1. În sensul legii, biletele de valoare care pot fi acordate sunt: tichete de masă, tichete cadou, tichete de creșă, tichete culturale și vouchere de vacanță.

2. Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) din Codul Fiscal au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

"Deducerea personala este o scutire de impozit, o cota din salariu neimpozitata, si cuprinde deducerea de baza si deducerea suplimentara. Ea se acorda atat in functie de venituri, cat si in functie de numarul persoanelor din intretinere."
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic