Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Clasare dosar abandon familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Clasare dosar abandon familie

Buna seara, am depus plangere pt abandon de familie dupa 2 ani de la neplata pensiei de intretinere, plangere in care a fost specificat ca nu a platit niciodata. Dosarul a fost clasat pe motiv ca este tardiv, termenul fiind de 3 luni de cand am constatat savarsirea faptei. Am ajuns pana la procuror cu contestatia, dar aceeasi motivatie a avut, clasarea se accepta pe acest motiv. Sa continui sa contest decizia sau sa ma resemnez si sa merg la executor (desi nu are ce sa ii execute, el nu lucrează legal si nu are bunuri). Ce sa fac in continuare? Imi pot schimba declaratia din dosar facuta la politie? Sau pur si simplu dosarul se claseaza si el nu mai plateste niciodata indemnizatia? Multumesc
Marialga, utilizator
este alta fapta.
daca va fura unul, se claseaza si va mai fura o data, e tot furt, dar alta fapta.
va veti referi in plangere la perioada ultimilor 3 luni.

Marialga a scris:

Avocata spune ca in penal nu se mai poate niciodata daca s-a clasat dosarul. Doar in civil.... sa inteleg ca se poate si in penal iar?

Adrian ALBU a scris:

Mai puteți să formulați o plângere penală la 3 luni de la comunicarea soluției.