Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

angajatorul poate modifica fisa postului ori de cate ori doreste????
mentionez ca sindicatul din unitate se opune iar unii salariati refuza sa semneze o alata fisa de post care cuprinde sarcini de munca suplimentare.
Ce se intampla daca nu semnez noua fisa a postului???????
Cum se poate sti daca noua sarcina tine sau nu de postul meu, daca este o sarcina noua, care nu s-a mai executat in cadrul firmei?

anabitta a scris:

buna ziua. ce se intampla in cazul unui market, unde exista post de maipulant marfa, lucrator comercial si casier? vor ca oricare dintre noi sa semnam o noua sarcina in fisa postului, fie ea fisa postului de manipulant marfa, fie ea fisa postului de lucrator comercial sau casier. Adica aceasta noua sarcina (pregatire comenzi pentru firma livratoare la domiciliu), nu este o sarcina care sa tina de un post anume?

lorelayold76 a scris:

Daca acele sarcini suplimentare apartin postului dumneavoastra si au ca scop o mai buna organizare a muncii, atunci sunteti obligat sa semnati. Dar daca aceste sarcini apartin clar altei functii, nu sunteti obligat sa semnati, in acest caz trebuie sa vorbiti cu angajatorul pentru o eventuala negociere(salariala sau a sarcinilor)

Problema este ca riscati sa fiti dat afara in caz ca nu doriti sa semnati, indiferent de situatie.

Postati acea atribuții și funcția deținută.