Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Va rog frumos, cine ar putea sa îmi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Va rog frumos, cine ar putea sa îmi răspundă la ...

Bună ziua,
Va rog frumos, cine ar putea sa îmi răspundă la următoarea întrebare?
Ce sancțiuni/penalități se aplica la nerespectarea alineatului de mai jos din legea 196/2018?
Art. 33 (6) ...noului proprietar îi revine obligația să prezinte președintelui asociației de proprietari, în termen de 10 zile lucrătoare de la efectuarea transferului dreptului de proprietate, informațiile necesare, conform actelor de proprietate, în vederea calculului cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari pentru respectiva locuință sau pentru spațiile cu altă destinație decât aceea de locuință, și datele de contact ale proprietarului.
Va mulțumesc!
Nici una, prevăzută în legea 196 /2018.
patrascu92@
Cred ca se incadreaza la Art. 102, (1), b) iar referitor la sanctiuni conform Art. 102, (2), b), cu amenda de la 200 la 1000 lei iar constatarea contraventiei se face conform Art. 102, (4), b) de către primari sau de împuterniciții acestora sau de către Poliția Locală în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a) - e), i) - m) și o) - s).
Insa, tot la Art. 102, (5), mai este precizat si ca: În cazul în care contravenientul se află la prima încălcare a obligației legale, organul constatator poate să aplice sancțiunea avertismentului, conform prevederilor legale în vigoare,
numai în cazul faptelor prevăzute la alin. (1) lit. a), b), j) sau s).
Nu se încadrează, nu modifica nimeni suprafață utila.

Va mulțumesc pentru răspunsuri!