avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am facut cumul de puncte, nu am stiut si dupa 2 luni ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am facut cumul de puncte, nu am stiut si dupa 2 luni mi au trimis ...

Am facut cumul de puncte, nu am stiut si dupa 2 luni mi au trimis citatie sa ma prezint cu permisul la politie, mi au facut dosar penal ei am 8 luni de atunci, m am dus la ei si mi au zis sa astept decizia in posta in 2 saptamani, au trecut 45 de zile si nimic, aveti idee care ar putea fi deznodamantul?
Cel mai recent răspuns: Aaandrr3i , utilizator 11:55, 16 Iunie 2021
Nu neaparat, caci ati condus având permisul suspendat. Soluțiile pot fi multiple.
Posibil sa fie o ordonanța de renunțare la urmărirea penala.
Asa mi a spus si avocatul, sa zicem ca claseaza dosarul, ce consecinte ar mai fi di cam cat va mai dura?

Duca Oana a scris:

Nu neaparat, caci ati condus având permisul suspendat. Soluțiile pot fi multiple.
Posibil sa fie o ordonanța de renunțare la urmărirea penala.

Clasarea e una, renunțarea la urmărirea penala e alta.
Renuntarea implica niște obligații de îndeplinit în sarcina dvs.
De ce nu discutați cu avocatul dvs. dacă ziceți ca aveți unul? Va poate lămuri.
Nu stie nimic nici el, mi a zis ca trebuie sa astept decizia, si ca daca e asa cum mi au spus cei de la politie ca trebuie sa vina in 2 saptamani, imi claseaza dosarul si intr o luna primesc permisul, intre timp eu am trimis un mail parchetului pt a primi un raspuns, nu stiu pe ce s a bazat spunand u mi asta avocatul...

Duca Oana a scris:

Clasarea e una, renunțarea la urmărirea penala e alta.
Renuntarea implica niște obligații de îndeplinit în sarcina dvs.
De ce nu discutați cu avocatul dvs. dacă ziceți ca aveți unul? Va poate lămuri.

Mentionez ca nu am fost prins conducand, am primit citatie si m am prezentat sa predau permisul, probabil cand eu am primit ultima amenda deja avusesem cumulul de puncte, dar nu mi s a comunicat nimic

Aaandrr3i a scris:

Nu stie nimic nici el, mi a zis ca trebuie sa astept decizia, si ca daca e asa cum mi au spus cei de la politie ca trebuie sa vina in 2 saptamani, imi claseaza dosarul si intr o luna primesc permisul, intre timp eu am trimis un mail parchetului pt a primi un raspuns, nu stiu pe ce s a bazat spunand u mi asta avocatul...

Duca Oana a scris:

Clasarea e una, renunțarea la urmărirea penala e alta.
Renuntarea implica niște obligații de îndeplinit în sarcina dvs.
De ce nu discutați cu avocatul dvs. dacă ziceți ca aveți unul? Va poate lămuri.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal conducere subcategorie tudorDragomir tudorDragomir va salut in urma cu exact 1 an de zile am fost oprit de organele de politie conducand o autoutilitara de 7.5 t luasem sala pentru cat C ( B il am de 7 ani )si ... (vezi toată discuția)
Redobândire permis de conducere cristi1206 cristi1206 Buna ziua, am fost depistat conducând un autoturism cu numere provizorii expirate, mi-a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârsirii infractiunii ... (vezi toată discuția)
Am condus cu permisul suspendat lenovo lenovo Am fost prins ieri conducand, desi aveam permisul suspendat pt 30 de zile, din cauza a cumul de 15 puncte. Eu permisul l-am predat chiar pe 28 Politistul ... (vezi toată discuția)