Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sfat in cazul unei acuzatii calomnioase, defaimare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sfat in cazul unei acuzatii calomnioase, defaimare

Buna ziua, am neoie de un sfat din partea dvs.
De curand mi-am dat demisia de la firma unde am lucrat cu contract de mandat, si directorul de agentie cu fiecare ocazie , la fiecare sedinta care o are cu fostii mei colegi ma barfeste pe nedrept, imi aduce acuzatii nefonate ( cum ca am lipsit de la lucru 3 luni de zile, ca oamenii au plecat din agentie sau nu si-au facut treaba din cauza mea, etc ) Toate aceste lucruri sunt neadevarate si pot fi probate si prin martori si scriptic, inclusiv directorul judetean superiorul lui i-a atras atenia. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Este vreo posibilitate prin care sa-l aduc in fata instantei pentru ceea ce face? Ideea este ca vorbele care le imprastie pot ajunge la diverse persoane, persoane care nu ma cunosc si aud doar varianta lui - oraselul in care stam este destul de mic, si imi poate afecta imaginea publica, inclusiv actualul loc de munca.
Faptele relatate de mine se refera la mai multe lucruri ... furt ... concubinaj ... in cadrul unei firme ... lucruri adevarate si stiute de toata lumea de acolo si chiar ceva lume din afara ... iar eu am cerut doar niste pareri ?
Acum sunt acuzat de calomnie ... nu numai eu ... suntem mai multi ... unora li s-au adus si amenintari ... deoarece au facut publice aceste fapte si au reletat intamplarile unor persoane care zic cei in cauza ... nu ar fi trebuit sa afle ( de ex. cineva a spus sotiei sefului ca acesta are amanta o subalterna ... lucru recunoscut de el in fata a cel putin 15 oameni ) iar acum aduce amenintari si inaintari in instanta sub acuzatia de calomnie ...
Daca se ajunge la proces ... o sa iasa la iveala adevarul .. plus multe lucruri (ex. furt de bani din seif...) lucru care nu sunt sigur ca ar dori perosana in cauza ...
Dar el tot spune ca va deschide proces ...
Sper ca m-am facut inteles cu ceea ce am de spus ... si vreau sa stiu eu ce pot pati in caz ca sunt acuzat de calomnie ... dar si cei care ma acuza ce pot pati daca ies la iveala cele afirmate de mine ...
Infractiunea de calomnie,prev.de art.206 c.pen,este sanctionata cu inchisoarea de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda.
Daca cele scrise de dvs.sunt in totatlitate reale-si le puteti dovedi-nu aveti motive de teama.
Daca sunt si lucruri nereale printre acesta,va sfatuiesc sa incercati sa ajungeti la o impacare cu fostul dvs.sef,mai ales ca impacarea partilor inlatura raspunderea penal
Deci ABSOLUT totul este adevarat ... lucru recunoscut de persoanele in cauza in prima faza ... acum au inceput sa nege unele lucruri, sa abuzeze de putere ... cand au inceput sa fie acuzati ... si acuza ei pe alta parte vezi doamne ne-am bagat in viata lor ...
Eu stiu ca pot dovedi ceea ce am afirmat ... exista o multime de martori ... insa ei au "puterea" de partea lor (banii, poate martori mincinosi ... nu stiu ce sa zic doar traim in Romania) ...
In cazul furtului sunt inregistrari pe camerele de filmat ... dar care nu mai apar sau au disparut ... sau nu se vad clar ... poate in cazul unei investigatii mai amanuntite va iesi la iveala totul ...
Deci ceea ce ma intereseaza ... daca am dreptate si pot dovedii afirmatiile, mai pot fi acuzat ?
Altceva nu ma intereseaza ... vreau doar liniste, dreptate si corectitudine din partea lor ... in rest sa faca ce vor ...
delfin11, utilizator
Din cele relatate de dvs.,exista multe lucruri sau situatii nesigure,care nu pot fi dovedite cu certitudine si despre situatii de acest gen,neavand siguranta probarii lor,mai bine nu vorbeati sau nu faceati referire la ele.
Oricum, este tardiva discutia din acest punct devedere,dar in momentul cand va prezentati ar trebui sa detineti toate probele.
Daca dovediti cu probe ca cele afirmate sunt corecte si reale se va da fie, NUP fie,
achitare in instanta.
Eu va sfatuiesc sa angajati un avocat,daca aveti posibilitati,pentru ca se pare,cel putin din relatarile dvs,ca situatia nu este atat de simpla si mai ales ca nu sunteti sigur ca puteti dovedi afirmatiile dvs.
Sincer eu am cerut doar pareri cand am postat acele lucruri ... nici de cum nu am vrut sa ajung aici .... dar s-a ajuns prea departe si vreau dreptate ...
Nu am vrut sa intelegeti ca situatiile sunt nesigure ... dar poate nu m-am exprimat foarte bine ...
In fine ... eu am vrut sa stiu doar daca patesc ceva in caz ca dovedesc ca afirmatiile mele sunt adevarate ...
In final nu imi pare rau ca am spus ceea ce am spus ... singurul lucru e ca am dat si nume (poate asta nu trebuia) ...