Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate pune poprire pe sumele ce reprezinta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate pune poprire pe sumele ce reprezinta alocație de stat?

Se poate pune poprire pe sumele ce reprezinta alocație de stat pentru copil cu handicap, prestații sociale, indemnizație de creștere copil cu handicap? Multumesc!
ignat_adi, utilizator
Legea nr. 61/1993
art.8
Alocația de stat pentru copii nu este impozabilă și nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu

Indemnizația de creștere poate fi executată silit și pentru alte motive decât banii încasați necuvenit, potrivit Deciziei CCR nr.232/2021, publicata in Monitorul Oficial nr.549 din 27.05.2021.
Buna ziua! Chiar daca este indemnizație de creștere copil cu handicap?

Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 61/1993
art.8
Alocația de stat pentru copii nu este impozabilă și nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu

Indemnizația de creștere poate fi executată silit și pentru alte motive decât banii încasați necuvenit, potrivit Deciziei CCR nr.232/2021, publicata in Monitorul Oficial nr.549 din 27.05.2021.

Decizia CCR nu face distinctie .