avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate pune poprire pe sumele ce reprezinta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate pune poprire pe sumele ce reprezinta alocație de stat?

Se poate pune poprire pe sumele ce reprezinta alocație de stat pentru copil cu handicap, prestații sociale, indemnizație de creștere copil cu handicap? Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 18 Iunie 2021
ignat_adi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:38, 19 Iunie 2021
Legea nr. 61/1993
art.8
Alocația de stat pentru copii nu este impozabilă și nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu


Indemnizația de creștere poate fi executată silit și pentru alte motive decât banii încasați necuvenit, potrivit Deciziei CCR nr.232/2021, publicata in Monitorul Oficial nr.549 din 27.05.2021.
Buna ziua! Chiar daca este indemnizație de creștere copil cu handicap?

Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 61/1993
art.8
Alocația de stat pentru copii nu este impozabilă și nu poate fi urmărită silit decât în vederea recuperării sumelor plătite necuvenit cu acest titlu


Indemnizația de creștere poate fi executată silit și pentru alte motive decât banii încasați necuvenit, potrivit Deciziei CCR nr.232/2021, publicata in Monitorul Oficial nr.549 din 27.05.2021.

Decizia CCR nu face distinctie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe indemnizatia de cresterea si ingrijirea copilului pana la 2 ani si pe alocatia acestuia dspataru75 dspataru75 Buna seara, In urma achizitionarii unui produs electrocasnic cu multi multi ani in urma, mi s-a facut si un card de credit. Am platit produsul pe care l-am ... (vezi toată discuția)
Oprire alocatie si indemnizatie alexandrabz alexandrabz Pentru amenzile de circulatie se poate face oprire pe alocatia sau indemnizatia copilului? (vezi toată discuția)
Se poate pune poprire pe indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani, precum si pe alocatia copilului pana la 2 ani fikret fikret Buna ziua. Imi puteti spune, va rog frumos, daca se poate pune poprire pe indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani, precum si pe alocatia copilului ... (vezi toată discuția)