avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua,va rog sa ma ajutați cu un răspuns...m am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua,va rog sa ma ajutați cu un răspuns...m am despărțit ...

Bună ziua,va rog sa ma ajutați cu un răspuns...m am despărțit de fostul concubin cu care am un băiețel și am o hotărâre judecătorească în care este stabilit domiciliul copilului la mine.copilul poarta numele de familie al tatălui iar tatăl lui ii ia alocatia de stat de mai bine de 6 luni folosind banii copilului în scop propriu...ce pot face pentru ca el sa înapoieze banii care nu sunt dreptul lui ci al copilului?va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Melania17 , utilizator 09:07, 2 Iulie 2021
O actiune in pretentii in instanta impotriva acestuia pentru sumele incasate.
Solicitati de asemenea autoritatii ca alocatia copilului sa va fie dv. acordata, avand in vedere ca nu sunteti casatorita cu tatal copilului si hotararea prin care s-a stabilit domiciliul copilului.
Va multumesc

Corina Capotã a scris:

O actiune in pretentii in instanta impotriva acestuia pentru sumele incasate.
Solicitati de asemenea autoritatii ca alocatia copilului sa va fie dv. acordata, avand in vedere ca nu sunteti casatorita cu tatal copilului si hotararea prin care s-a stabilit domiciliul copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua ! am și eu o problema, eu și fostul meu concubin avem ... Marina30 Marina30 Bună ziua ! Am și eu o problema eu și fostu meu concubin avem o fetita de 6 luni între timp noi ne.am despărțit și din acest motiv el vrea sa îmi ... (vezi toată discuția)
Alocatie Zega Zega Buna seara.Sunt intr.o situatie mai complicata si nu stiu ce trebuie sa fac.Sunt in.divort cu fostul barbat,intre timp am nascut un baietel cu actualul meu ... (vezi toată discuția)
Mi s-a oprit alocatia de stat a copilului Gaby2507 Gaby2507 Buna ziua!!Ma numesc Gabriela...sunt mama a unui baietel de 8 ani...acest copil l-am facut cu fostul concubin (deci nu avem acte impreuna..mentionez ca fiul ... (vezi toată discuția)