Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se ...

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se poate anula contractul de vânzare cumpărare? Va mulțumesc!

mitzunator86 a scris:

Pai asta este un forum de specialitate,de aici mă așteptam să găsesc recomandări,mama poate să îmi recomande un contabil,iar fratele un chirurg. Mai caut. Deci în principiu pot sa fiu prost și cu casa,nu doar prost și boschetar?

trebuie sa stiti ca obligatia avocatului, conform legii si statutului acestuia, este de diligenta si nu de rezultat.
Judecatorul este cel care da solutia si nu avocatul.
Fiti bucuros ca ati intalnit totusi avocati care v-au dat raspunsuri cinstite.
Daca intalniti vreunul care sa va spuna ca el va garanteaza ceva, sa il ocoliti!
Ideea e ca șansele dvs sunt minime, chiar și dacă deschideți un proces invocând faptul ca prețul a fost nesincer și neserios.
Practic, va dați cu stângu-n dreptul.
Dvs ați vândut și ați consimțit la vânzare la prețul respectiv.
După n luni, veniți și spuneți ca prețul a fost neserios sau ca nu ați primit bani deloc.
Dvs sa fiți judecător, ce părere ați avea?
Dar dvs că judecătoare ce părere ați avea? Casa de 200k vândută pe 10.000. 10.000 euro este un Logan second.

raluk0207 a scris:

Ideea e ca șansele dvs sunt minime, chiar și dacă deschideți un proces invocând faptul ca prețul a fost nesincer și neserios.
Practic, va dați cu stângu-n dreptul.
Dvs ați vândut și ați consimțit la vânzare la prețul respectiv.
După n luni, veniți și spuneți ca prețul a fost neserios sau ca nu ați primit bani deloc.
Dvs sa fiți judecător, ce părere ați avea?

Nu e vb doar de pret, ci de tot contextul.
oricum, sansele sunt mici, dar exista.

mitzunator86 a scris:

Dar dvs că judecătoare ce părere ați avea? Casa de 200k vândută pe 10.000. 10.000 euro este un Logan second.

Exista un principiu de drept care se aplica in cazul dvs.
nemo auditur propriam turpitudinem allegans

Adica: nimeni nu-si poate invoca propria culpa.

tocmai acest principiu de drept, face ca speta dvs. sa fie pierduta din start :(