avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se ...

Buna ziua. O casa in valoare de 150.000,vândută fictiv pe 10.000euro,se poate anula contractul de vânzare cumpărare? Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Florin Cornea , Consilier juridic 19:43, 13 Iulie 2021
12 din 12 utilizatori consideră
acest răspuns util


mitzunator86 a scris:

Pai asta este un forum de specialitate,de aici mă așteptam să găsesc recomandări,mama poate să îmi recomande un contabil,iar fratele un chirurg. Mai caut. Deci în principiu pot sa fiu prost și cu casa,nu doar prost și boschetar?





trebuie sa stiti ca obligatia avocatului, conform legii si statutului acestuia, este de diligenta si nu de rezultat.
Judecatorul este cel care da solutia si nu avocatul.
Fiti bucuros ca ati intalnit totusi avocati care v-au dat raspunsuri cinstite.
Daca intalniti vreunul care sa va spuna ca el va garanteaza ceva, sa il ocoliti!
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ideea e ca șansele dvs sunt minime, chiar și dacă deschideți un proces invocând faptul ca prețul a fost nesincer și neserios.
Practic, va dați cu stângu-n dreptul.
Dvs ați vândut și ați consimțit la vânzare la prețul respectiv.
După n luni, veniți și spuneți ca prețul a fost neserios sau ca nu ați primit bani deloc.
Dvs sa fiți judecător, ce părere ați avea?
Dar dvs că judecătoare ce părere ați avea? Casa de 200k vândută pe 10.000. 10.000 euro este un Logan second.

raluk0207 a scris:

Ideea e ca șansele dvs sunt minime, chiar și dacă deschideți un proces invocând faptul ca prețul a fost nesincer și neserios.
Practic, va dați cu stângu-n dreptul.
Dvs ați vândut și ați consimțit la vânzare la prețul respectiv.
După n luni, veniți și spuneți ca prețul a fost neserios sau ca nu ați primit bani deloc.
Dvs sa fiți judecător, ce părere ați avea?

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e vb doar de pret, ci de tot contextul.
oricum, sansele sunt mici, dar exista.
3 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util


mitzunator86 a scris:

Dar dvs că judecătoare ce părere ați avea? Casa de 200k vândută pe 10.000. 10.000 euro este un Logan second.




Exista un principiu de drept care se aplica in cazul dvs.
nemo auditur propriam turpitudinem allegans

Adica: nimeni nu-si poate invoca propria culpa.

tocmai acest principiu de drept, face ca speta dvs. sa fie pierduta din start :(

Alte discuții în legătură

Pret neserios? geo125879 geo125879 Pretul dintr-un contract de v-c mai mic decat cel din precontract (inscris sub semnatura privata: cumparator, vanzator, agentie) poate fi considerat pret ... (vezi toată discuția)
Bună seara. se poate face vânzare cumpărare între parinti ... Leea91 Leea91 Bună seara. Se poate face vânzare cumpărare între parinti și copil, părintii sunt lucizi,tineri și vor sa ii facă act de vânzare cumpărare dar nu la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. ... raicuraisa1 raicuraisa1 Buna ziua. Am vandut o vila fiicei mele la un pret preferential. Nu am prevazut nici o clauza viagera. Locuiesc in aceasta vila, neaband alta casa. Acum ea ... (vezi toată discuția)