avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Notificare ANAF impozit pe venit din vânzarea a 6 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Notificare ANAF impozit pe venit din vânzarea a 6 mașini în cursul unui an , venita după 2 ani

Bună seara colegi din comunitate.
Vin in fața dumneavoastră cu o problemă, mai exact o notificare ce la Administrația Generală regionala a finanțelor publice(județul) prin care sunt anunțat că din informațiile deținute de ei figurez cu venituri obținute din vânzarea a mai mult de 5 autovehicule (6 mai exact) pe anul fiscal 2019 și sunt rugat să mă prezint să completez declarația de venit, iar în caz de neprezentare sunt sancționat contravențional conf art. 336 alin
(3) din legea 207/2015
~ Mai exact in anul 2019 am "schimbat" 6 mașini, care erau deja înmatriculate în România, iar din contractele de vânzare și cumpărare nu reiese nici un profit(pe plus ) ca și diferență de vânzare față de prețul de achiziție.
~ Valoarea totală adunată la un loc a celor 6 mașini este de 19000 euro iar notificarea este venită acum in 2021
Dacă imi puteți da un sfat in această direcție, rămân profund recunoscator.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2021
ovidiu_xxl2006, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 15:37, 13 Iulie 2021
Buna ziua,
Ati realizat venituri din activitati independente si aveati obligatia depunerii declaratiei unice.
Mergeti si depuneti declaratia asa cum vi s-a solicitat.
Pai bine și dacă din contractele de vânzare cumpărare nu reiese nici un profit ce declarație să depun in aceste condiții, mai exact ce venit sa trec?
Ei ar trebui să aibă o bază de date cu aceste contracte și dacă au făcut aceste verificări bănuiesc că ar fi trebuit să știe dacă am avut sau nu venituri asa cum am văzut în alte cazuri în care au primit direct o notificare cu suma de plată pentru "venitul" pe care l au creat.
Eu muritor de rând primesc o hârtie pentru 6 mașini în care e specificat că am "vândut mai mult de 5 mașini" dar în codul fiscal nu este prevăzut nicăieri așa ceva.

elenazan a scris:

Buna ziua,
Ati realizat venituri din activitati independente si aveati obligatia depunerii declaratiei unice.
Mergeti si depuneti declaratia asa cum vi s-a solicitat.

Sunteti sigur ca stiti pe de rost codul fiscal ?
[ link extern ] /
Ultima modificare: Marți, 13 Iulie 2021
latka, utilizator

Condițiile din linkul respectiv nu au mai intrat în vigoare și au fost scoase din lege.
Nu au mai intrat în vigoare incepand cu 1 ianuarie 2018 când trebuia să fie modificată legea.
A fost doar o inițiativă a domnilor de la guvern dar s a renunțat la respectivul articol introdus la propunerea lor.
latka a scris:

Sunteti sigur ca stiti pe de rost codul fiscal ?
[ link extern ] /

Atunci completati declaratia unica si spuneti ca venitul e zero.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venit estimat 2019 - declaratia unica gistra gistra 1) In ce caz trebuie declarat un venit in termen de 30 zile? Exista vre-un plafon sau se declara si sume mici? 2) Am vandut actiuni si vreau sa declar ... (vezi toată discuția)
Cass dacă deja am plătit în altă țară? paulrberg paulrberg Dacă am fost angajat în alt stat din Uniunea Europeană de la începutul lui 2019 până în August, mai trebuie să plătesc CASS pe 12 luni în România ... (vezi toată discuția)
Directionare 2% persoane fizice 20% persoane juridice - organizatii non profit valentinol89 valentinol89 As dori un raspuns complet in privinta procedurii de directionare a persoanelor fizice(2%) si juridice(20%) din impozitul pe profit ce va fi realizat pe anul ... (vezi toată discuția)