Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea dupa parintii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea dupa parintii ...

doresc sa deschid succesiunea dupa parintii decedati cu multi ani in urma.suntem doi frati eu fara copii,un frate decedat cu trei copii va rog sa-mi spuneti care sunt cotele dat fin faptul ca cea de-a doua sotie a fratelui traieste dar in ultimii10 ani au trait separati.multumesc
Nu, ea nu are drepturi după părinții dvs. (nu e rudă cu ei). Ea are dreptul la moștenire după soțul ei. (fratele dvs.)
Dacă fratele dvs. a murit înaintea părinților lui, atunci el, mort fiind, nu a primit nimic de la părinți și soția primește același nimic. (În acest caz, pe bunici îi moștenesc nepoții de fiu predecedat. Și dvs. bineînțeles).
Dacă fratele dvs. a supraviețuit părinților lui, atunci el și-a moștenit părinții și ceea ce a moștenit el de la părinții lui se transmite mai departe (retransmitere) către soția supraviețuitoare (1/4 din averea soțului) și copiii lui (restul de 3/4).

Soții se moștenesc unul pe altul ... pentru că sunt SOȚI. Atât și nimic mai mult. Nu are importanță cine pe cine a iubit mai mult, câți copii a legănat fiecare sau altele asemenea.
romascanu, moderator
in cazul in care fratele in viata[fara copii] are un testament olograf pentru toata masa sucesorala, cum se imparte intreaga avere,si in acest caz sotia mai primeste ceva?multumesc.
olga2011, utilizator
daca testamentul e valabil, sotia il poate ataca si recupera jumatate din cat ar fi mostenit legal.