Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un spatiu comercial închiriat unei societăți.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un spatiu comercial închiriat unei societăți.

Buna ziua, am un spatiu comercial închiriat unei societăți. Locatarul refuza sa plătească cheltuielile cu utilitățile spunând că sunt pe numele meu și le dorește refacturate, eu fiind persoana fizică și nu am dreptul la o activitate economica. Pe ce alta cale pot merge?
george-neagu, moderator
Buna ziua, nu aveti ce sa refacturati, plateste utilitatile cine inregistreaza consumul (adica chiriasul).
Verificati ce ati specificat in Contract cu privire la utilitati si la modalitatile de incetare a Contractului si, in functie de ce este mentionat acolo, ii puteti transmite o Notificare prin executor judecatoresc.

Georgiana Ciocoveanu, Avocat
Modificați contractul de închiriere și specificați că utilitățile vor fi achitate de către locatar.
@ Interventie moderator
Nu mai deschideti acelaşi topic de mai multe ori sau pe secţiuni diferite ale forumului. Topicurile în plus vor fi șterse de administratori sau moderatori.

Continuati discutia in acest topic.

Celalalt topic deschis de dvs se va inchide.
www.avocatnet.ro/forum/discu...