avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un spatiu comercial închiriat unei societăți.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un spatiu comercial închiriat unei societăți.

Buna ziua, am un spatiu comercial închiriat unei societăți. Locatarul refuza sa plătească cheltuielile cu utilitățile spunând că sunt pe numele meu și le dorește refacturate, eu fiind persoana fizică și nu am dreptul la o activitate economica. Pe ce alta cale pot merge?
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:39, 7 August 2021
Buna ziua, nu aveti ce sa refacturati, plateste utilitatile cine inregistreaza consumul (adica chiriasul).
Verificati ce ati specificat in Contract cu privire la utilitati si la modalitatile de incetare a Contractului si, in functie de ce este mentionat acolo, ii puteti transmite o Notificare prin executor judecatoresc.

Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2021
Georgiana Ciocoveanu, Avocat
Modificați contractul de închiriere și specificați că utilitățile vor fi achitate de către locatar.
@ Interventie moderator
Nu mai deschideti acelaşi topic de mai multe ori sau pe secţiuni diferite ale forumului. Topicurile în plus vor fi șterse de administratori sau moderatori.

Continuati discutia in acest topic.

Celalalt topic deschis de dvs se va inchide.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incalcarea dreptului la proprietate (poluare fonica magazin alimentar) MihaiJuve MihaiJuve Buna ziua, Locuiesc intr un bloc nou (2016) cu 30 de apartamente. La parter este un magazin alimentar iar la subsol trebuiau sa fie locuri de parcare, in ... (vezi toată discuția)
Referent - incompatibilitati, limitari? Constantin Brancoveanu Constantin Brancoveanu A, referent in cadrul unei institutii publice cu durata a muncii de 8h/zi, poate sa se angajeze si in privat, unde presteaza activitati cu totul diferite? ... (vezi toată discuția)