Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj prin amprentă. Buna ziua, este legal ca la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj prin amprentă. Buna ziua, este legal ca la locul de munca ...

Pontaj prin amprentă. Buna ziua, este legal ca la locul de munca pontarea sa se faca prin amprenta digitala? Concret, de aproximativ 3-4 ani avem un aparat pe care trebuie sa punem degetul pentru a ni se citi amprenta cand sosim si cand plecam din fabrica. Cand mi s-a inregistrat amprenta nu am fost intrebata, ci pur si simplu chemată pentru a demara procedura.

Multumesc!
Cum se poate implementa un sistem de acces in societate pe baza de amprenta digitala? Putem stoca si folosi aceste informatii pentru intocmirea pontajului?
[ link extern ]

Nu poți folosi amprentarea pentru pontaj și să-i consideri absenți nemotivat pe angajați dacă nu vor s-o folosească
www.avocatnet.ro/articol_586...
Articolele mi se par putin ambigue... Nu inteleg concret daca au sau nu au voie sa foloseasca acest lucru pentru pontare ( din punct de vedere a prelucrarii datelor cu caracter personal ).

Cornel Vasile a scris:

Cum se poate implementa un sistem de acces in societate pe baza de amprenta digitala? Putem stoca si folosi aceste informatii pentru intocmirea pontajului?
[ link extern ]

Nu poți folosi amprentarea pentru pontaj și să-i consideri absenți nemotivat pe angajați dacă nu vor s-o folosească
www.avocatnet.ro/articol_586...