avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj prin amprentă. Buna ziua, este legal ca la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj prin amprentă. Buna ziua, este legal ca la locul de munca ...

Pontaj prin amprentă. Buna ziua, este legal ca la locul de munca pontarea sa se faca prin amprenta digitala? Concret, de aproximativ 3-4 ani avem un aparat pe care trebuie sa punem degetul pentru a ni se citi amprenta cand sosim si cand plecam din fabrica. Cand mi s-a inregistrat amprenta nu am fost intrebata, ci pur si simplu chemată pentru a demara procedura.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gabrielle_24 , utilizator 10:51, 28 Ianuarie 2022
Cum se poate implementa un sistem de acces in societate pe baza de amprenta digitala? Putem stoca si folosi aceste informatii pentru intocmirea pontajului?
[ link extern ]

Nu poți folosi amprentarea pentru pontaj și să-i consideri absenți nemotivat pe angajați dacă nu vor s-o folosească
www.avocatnet.ro/articol_586...
Articolele mi se par putin ambigue... Nu inteleg concret daca au sau nu au voie sa foloseasca acest lucru pentru pontare ( din punct de vedere a prelucrarii datelor cu caracter personal ).

Cornel Vasile a scris:

Cum se poate implementa un sistem de acces in societate pe baza de amprenta digitala? Putem stoca si folosi aceste informatii pentru intocmirea pontajului?
[ link extern ]

Nu poți folosi amprentarea pentru pontaj și să-i consideri absenți nemotivat pe angajați dacă nu vor s-o folosească
www.avocatnet.ro/articol_586...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună, este legal ca firma la care lucrez să mă oblige sa îmi ... George_75 George_75 Bună, este legal ca firma la care lucrez să mă oblige sa îmi ia amprenta pe motivul că doar cu amprenta ne vom mai putea ponta? Menționez că avem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! lucrez la o firma de stat si directorul general a ... Traian Simionescu Traian Simionescu Buna ziua! Lucrez la o firma de stat si directorul general a emis o decizie scrisa ca incepand cu o anume data pontajul se face pe baza de vectori digitali ( ... (vezi toată discuția)
Doresc să implementez pontajul pe bază de amprentă pentru angajați, în condiții de legalitate. ce măsuri trebuie să iau? victor.n victor.n Buna ziua, Doresc sa implementez pontajul pe baza de amprenta pentru angajati, in conditii de legalitate. Deseori angajatii isi dau cartela unul altuia si ... (vezi toată discuția)