Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna Ziua . Am vândut un apartament in 2012 cu toate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna Ziua . Am vândut un apartament in 2012 cu toate taxele ...

Buna Ziua . Am vândut un apartament in 2012 cu toate taxele achitare la zi . Dupa vreo doi aniI proprietarul a decedat iar toate bunurile au fost luate de fosta lui soție. De curând am aflat ca sânt dat in judecata de firmă de electricitate precum as avea pe respectivul imobil o datorie restanță de aproximativ 5000 lei . Eu nu am avut de unde sa stiu ca noul proprietar nu a încheiat un contract nou cu firmă de electricitate el plătind curentul in continuare pe numele meu. NU AM FOST NICIODATĂ CONTACTAT DE FIRMA DE ELECTRICITATE cu toate că în contract am nr de telefon trecut la ei. Ce este de facut in cazul asta.
Buna ziua,

Luati legatura cu succesorii celui care a instrainat apartamentul, daca au acceptat succesiunea, acestia au acceptat atat activul patrimonial ( totalitatea bunurilor cuprinse in masa succesorala ), cat si pasivul (datoriile defunctului ).

Puteti transmite o notificare, prin avocat, prin care aduceti la cunostinta succesorilor aspectele sus evidentiate.

Acestia pot fi obligati sa plateasca datoria restanta.

In proces, invocati faptul dumneavoastra ati instrainat imobilulul, pe care de consecinta, nu trebuie sa fiti dumneavoastra obligat sa platiti anumite datorii restante.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat