Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Bună ziua, Am făcut o reclamație la ANPC, însă ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Bună ziua, Am făcut o reclamație la ANPC, însă comerciantul, ...

Bună ziua,
Am făcut o reclamație la ANPC, însă comerciantul, după ce a răspuns o data, însă fără soluționarea problemei, nu mai răspunde nici ANPC-ului.

Reclamația oricum a fost trimisa mai departe către ECC deoarece comerciantul are de fapt sediul în Bulgaria, dar întrebarea mea este care ar fi următorul pas?

Din câte am înțeles oricum ECC nu poate impune deciziile în nici un fel și face, de fapt, un fel de recomandare.

În cazul în care comerciantul mai răspunde, dar nu asculta nici de ECC, sau doar nu răspunde, ce mai pot face în continuare?

inregistrati paguba. evitati sa cumparati din alte tari
Pe site-ul comerciantul (totul in romana, cu nume si domeniu in Romania) era pretins ca are sediul in Cluj. Mi se pare absurd ce putina protectie exista.
cu scuze, protecție exista, dar e contra cost.
il actionati in judecata
Deci urmatorul pas este sa ii dau in judecata. Am inteles, multumesc, asta e tot ce voiam sa stiu.