Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara!

Buna ziua. In urma proceselor pe care le-am avut in legatura cu,custodia copiilor eu m-am ales doar cu dreptul de a sta in vacante cu ei si cu obligarea de a plati pensia alimentara.Avand in vedere ca de aproape o luna unul dintre copiii este in vacanta cu mine,iar celalat a stat si el 2 saptamani cu mine dupa aceea dorind sa mearga la bunici eu mai sunt obbligata pe aceasta perioada sa platesc pensia alimentara in numele lor?Adica chiar daca au fost cu mine perioada asta tot trebuie platita accea suma?Va multumesc anticipat!
In speta prezentata este vorba de o luna plina și nu de o perioada mai redusa.
Este un aspect diferit fata de cazul dat.

Este irelevant salariul părintelui dar se dau motivări destul de ciudate în dreptul familiei.
Ce legătură are o zugraveala cu pensia?
Niciuna...
În fine...nu prea au mereu multă treaba cu dreptul.astfel de procese.
Seamănă cumva cu staborul câteodată astfel de cazuri pe familie...

Am avut caz în care pe familie desi am arătat ca trebuie suspendat procesul instanta tot vroia sa amendeze autoritatea tutelara și nu vroia sa suspende încălcând legea.
Pe.familie este haos și judecatorii nu prea au treaba cu legea...
În provincie este haos suprem...

Îmi spunea o avocata acum vreo 20.de ani că la un proces pe familie a fost condamnat soțul la inchisoare cu executare.
Fac precizarea ca doar în procesul penal poate fi condamnata la inchisoare o persoana, ca să înțeleagă toată lumea.
Nu ar fi de mirare asa ceva...in astfel de procese...
Insa, nu cred ca politia a pus în executare mandatul de executare a pedepsei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am pus speța pentru că ați spus
Așadar, va fi sortita eșecului o astfel de încercare și va mai plăti și avocatul partii adverse dacă aceasta va angaja avocat.

Apoi, gi-jane2 spune și cum se poate rezolva pentru viitor:
fie cereti in instanta lamurirea dispozitivului, (...) fie va judecati ca sa nu platiti pe perioada de vacante si cereti sa va plateasca tatal in acele perioade.

În sentința la care am pus link scrie:
Cu toate că, încă din timpul procesului de divorț, reclamantul a solicitat să se stabilească modalitatea de suportare a pensiei de întreținere în perioada de o lună de zile din timpul verii cât timp copilul se afla la tată, instanțele de control nu au soluționat acest aspect, deși ar fi putut să o facă, tranșând în mod definitiv și pentru viitor această dispută dintre părți și reducând posibilitatea apariției unor litigii ulterioare.

Mi se pare important să afle nu doar utilizatoarea care a deschis topicul, ci și părinții care vor să divorțeze că există posibilitatea clarificării problemei de la început. Am văzut multe topicuri cu subiectul plății pensiei pe timpul vacanțelor.

Emilika40 a scris:

Mi se pare important să afle nu doar utilizatoarea care a deschis topicul, ci și părinții care vor să divorțeze că există posibilitatea clarificării problemei de la început. Am văzut multe topicuri cu subiectul plății pensiei pe timpul vacanțelor.

sunt atat de ocupati sa scape unul de altul,incat uita de acest aspect si il intalnesc ...in vacante.
:))

Mie imi pare o hotarare judecatoreasca trasa de par si nemotivata in mod corespunzator din punct de vedere juridic.
Insa, pe familie cam aceasta este regula...

O hotarare judecatoreasca trebuie puternic motivata ca sa fie convingatoare si nu sa se dea asa aiurea...
Sunt mii de hotarari contrare dar cine stie ce a determinat instanta sa dea o astfel de hotarare...
Nici macar temeiul legal nu l-a indicat instanta...
De la sine putere...am putea zice...
Puterea judecatoreasca s-a substituit in cea legiuitoare...
Cam asa este tendiinta pe familie...
De cand CEDO a lasat aceste instante sa decida cum cred ele se cred legiuitori desi CEDO nu le-a recunoscut acest drept.
Nici nu ar avea cum...

Cat priveste solicitarea in timpul procesului de divort instantele fac de fapt altceva.
Intreaba sotii daca sunt de acord si daca nu sunt de acord resping o astfel de solicitare.

Eu va intreb altceva.
Nu ar trebui ca celalalt parinte sa achite de fapt pensia cat timp se afla minorul la parintele nerezident?
Ia ganditi-va putin...
Asa ar fi alta discutie...;)

Cum se datoreaza pensia?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat