Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Recalificările fiscale - riscuri pentru companii. Lectori: EY România. Marți, 19 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara!

Buna ziua. In urma proceselor pe care le-am avut in legatura cu,custodia copiilor eu m-am ales doar cu dreptul de a sta in vacante cu ei si cu obligarea de a plati pensia alimentara.Avand in vedere ca de aproape o luna unul dintre copiii este in vacanta cu mine,iar celalat a stat si el 2 saptamani cu mine dupa aceea dorind sa mearga la bunici eu mai sunt obbligata pe aceasta perioada sa platesc pensia alimentara in numele lor?Adica chiar daca au fost cu mine perioada asta tot trebuie platita accea suma?Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:57, 31 August 2021
Nu ar trebui ca celalalt parinte sa achite de fapt pensia cat timp se afla minorul la parintele nerezident?

Bineinteles si asta pt ca ambii parinti au datoria sa isi intretian copilul, dar instanta nu se pronunta, daca nu i se cere, desi ar putea sa o faca
Se pronunța în sens de respingere a unei astfel de solicitări.
Legea insa nu prevede nimic în acest sens.

Legea prevede doar situatia tip, cu privirea la persoana unde locuiește statornic minorul.
A rămas ca pe vechea lege .

Trebuia sa intervină legiuitorul pe plan legislativ.
Ultima modificare: Joi, 26 August 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se pronunța în sens de respingere a unei astfel de solicitări.

daca aveti vreo speta pe care sa o dati exemplu, sa o si postati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Onorariu avocat Martonze Martonze Sunt curioasă să aflu care e preţul pieţei onorariu avocat pentru o reprezentare în recurs la C.A. în provincie, într-o problemă civilă-relaţii cu ... (vezi toată discuția)
Nerespectare program vizita copii loredana_elle loredana_elle Buna ziua! In urma divortului la notar,am hotarat ca tatal sa respecte un program de vizita pentru copii;insa acesta nu l-a respectat deloc,nu vine deloc in ... (vezi toată discuția)