avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara!

Buna ziua. In urma proceselor pe care le-am avut in legatura cu,custodia copiilor eu m-am ales doar cu dreptul de a sta in vacante cu ei si cu obligarea de a plati pensia alimentara.Avand in vedere ca de aproape o luna unul dintre copiii este in vacanta cu mine,iar celalat a stat si el 2 saptamani cu mine dupa aceea dorind sa mearga la bunici eu mai sunt obbligata pe aceasta perioada sa platesc pensia alimentara in numele lor?Adica chiar daca au fost cu mine perioada asta tot trebuie platita accea suma?Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 14:29, 23 Septembrie 2021
Nu ar trebui ca celalalt parinte sa achite de fapt pensia cat timp se afla minorul la parintele nerezident?

Bineinteles si asta pt ca ambii parinti au datoria sa isi intretian copilul, dar instanta nu se pronunta, daca nu i se cere, desi ar putea sa o faca
Se pronunța în sens de respingere a unei astfel de solicitări.
Legea insa nu prevede nimic în acest sens.

Legea prevede doar situatia tip, cu privirea la persoana unde locuiește statornic minorul.
A rămas ca pe vechea lege .

Trebuia sa intervină legiuitorul pe plan legislativ.
Ultima modificare: Joi, 26 August 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Se pronunța în sens de respingere a unei astfel de solicitări.

daca aveti vreo speta pe care sa o dati exemplu, sa o si postati.
Buna ziua,

Trebuie sa respectati intocmai hotararea judecatoreasca.

Pensia de intretinere presupune o prestatie lunara.

Asa cum observati, in hotararea judecatoreasca nu exista intervale in care obligatia legala de intretinere este suspendata.

Prin urmare, lunar, trebuie sa remiteti cuantumul pensiei de intretinere, conform hotararii judecatoresti.

Neplata pensiei de intretinere, cel putin 3 luni, cu rea credinta, reprezinta elementul constitutiv al infractiunii de abandon de familie, infractiune incriminata de art. 378 din Codul penal.


In practica instantelor de judecata exista hotarari prin care , in vacantele scolare, pensia de intretinere nu a fost datorata.

Practica instantelor de judecata nu este unitara, uniforma.

Daca apreciati oportun, va puteti adresa instantei de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara neplatita de 2 ani cosmas cosmas Sotia are un copil dintr-o casatorie anterioara iar fostul sot nu mai platit pensia alimentara de 2 ani.Am platit avocat,au fost termene la care fostul nu sa ... (vezi toată discuția)
Sunt intr-o dilemă juridică și vă adresez următoarea întrebare: ... iDorin iDorin Sunt intr-o dilemă juridică și vă adresez următoarea întrebare: Dacă locuiesc în aceeași casă cu fosta soție și ne creștem copiii împreună, pot ... (vezi toată discuția)
Nivelul maxim al pensiei alimentare andreea0123 andreea0123 As vrea sa stiu conform noului cod al familiei care ar fi maximul de pensie alimentara pe care sotul meu trebuie sa-l plateasca ptr un copil, avand in vedere ... (vezi toată discuția)