avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa sot si fiica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa sot si fiica

buna seara,
In martie anul trecut moare sotul iar in iulie anul acesta moare si fiica
Sotia trebuie sa faca succesiune dupa sot impreuna cu fiica (chiar daca este decedata)
Sotia decide sa dea ginerelui (in memoria fiicei) un apartament si o casa
Cred ca dupa un an trebuie sa faca succesiune si dupa fata dansei si devine mostenitoare
Fiica dansei nu a avut copii
Intrebare
In cazul decesului doamnei ginerele o poate mosteni? Mai are el vreo calitate ,vreo legatura cu familia sotiei decedate?
Va multumesc pentru raspuns
Ultima modificare: Duminică, 29 August 2021
ghiumusa, utilizator
Cel mai recent răspuns: ghiumusa , utilizator 20:25, 29 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ginerele nu are vocatie succesorala in urma decesului soacrei.
La dezbaterea succesiunii de pe urma fiicei vor veni sotul acesteia in concurs cu mama fetei ( adica ginerele si soacra).
multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa moartea sotului - sotia ce drepturi are? ioanadaniel ioanadaniel buna ziua. poate ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema. Unei prietene ia murit sotul. Ce drepturi are ea in urmatoarele conditii: Sotul ei avea o fata ... (vezi toată discuția)
Testament-masa succesorala-cote succesori octaviantavi octaviantavi Buna ziua, Care sunt cotele,in procente,care revin succesorilor in urmatoarea situatie : - Masa succesorala:600 mp teren pe care se afla o casa de locuit(3 ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire? serbanmaria serbanmaria Buna!Ma numesc Maria si as dori si eu cateva informatii. Sunt casatorita de 5 ani. Sotul meu are tatal decedat de 20 de ani. Casa in care locuim este pe numele ... (vezi toată discuția)