Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa sot si fiica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa sot si fiica

buna seara,
In martie anul trecut moare sotul iar in iulie anul acesta moare si fiica
Sotia trebuie sa faca succesiune dupa sot impreuna cu fiica (chiar daca este decedata)
Sotia decide sa dea ginerelui (in memoria fiicei) un apartament si o casa
Cred ca dupa un an trebuie sa faca succesiune si dupa fata dansei si devine mostenitoare
Fiica dansei nu a avut copii
Intrebare
In cazul decesului doamnei ginerele o poate mosteni? Mai are el vreo calitate ,vreo legatura cu familia sotiei decedate?
Va multumesc pentru raspuns
ghiumusa, utilizator
ginerele nu are vocatie succesorala in urma decesului soacrei.
La dezbaterea succesiunii de pe urma fiicei vor veni sotul acesteia in concurs cu mama fetei ( adica ginerele si soacra).
multumesc frumos