Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... TAXA PERCEPUTA DE FUNCTIONARUL PUBLIC DIN PRIMARIE ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

TAXA PERCEPUTA DE FUNCTIONARUL PUBLIC DIN PRIMARIE pentru contractele auto.buna ziua.am o nelamurire legata de faptul ca unii functionari ...

buna ziua.am o nelamurire legata de faptul ca unii functionari publici (din primarii) iau bani pe contractele auto.este aceasta o problema care tine de juridic sau de moral? poate fi considerat un caz de incompatibilitate?Eventual un cadru legal care stabileste legalitatea sau nelegalitatea acestui aspect?multumesc.
În acest caz puteți face o solicitare la primăria respectivă, în baza legii 544/2001, să vă comunice baza legală care îi permite respectivului să încaseze acea taxă (eu nu știu să existe bază egală pentru așa ceva, la primăria mea de domiciliu nu se percepe așa ceva). Ulterior, în funcție de răspuns, puteți face o sesizare la poliție.