Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat certificat de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat certificat de deces

Duplicat Deces

Buna ziua,

cum se poate elibera un duplicat al actului de deces, astfel incat el sa fie unic? Adica nimeni altcineva sa nu mai poata cere astfel de duplicate?
mircea.dinescu, utilizator
Din moment ce este "duplicat" deja este al doilea.
Dar ce vreti dumneavoastra, nu se poate. Orice mostenitor are dreptul sa-l ceara si sa-l obtina.
Nu cred că se numesc "duplicate".
Fiecărui moștenitor (care cere) i se eliberează un certificat original cu serie și număr unic.
Pe el este trecută data eliberării și cine la eliberat + semnătura.
Deci nu se xerocopiază sau listează un certificat de mai multe ori ci se completează pentru fiecare moștenitor unul de la zero, pe hârtie și format special, format stas.
Legea nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civilă
Art. 10. -
(1) Pe baza actelor de stare civilă se eliberează certificate de naștere și de căsătorie titularilor sau reprezentanților legali ai acestora, iar certificatele de deces, membrilor familiei sau altor persoane îndreptățite.