avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicat certificat de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicat certificat de deces

Duplicat Deces

Buna ziua,

cum se poate elibera un duplicat al actului de deces, astfel incat el sa fie unic? Adica nimeni altcineva sa nu mai poata cere astfel de duplicate?
Ultima modificare: Joi, 16 Septembrie 2021
mircea.dinescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 18:45, 21 Septembrie 2021
Din moment ce este "duplicat" deja este al doilea.
Dar ce vreti dumneavoastra, nu se poate. Orice mostenitor are dreptul sa-l ceara si sa-l obtina.
Nu cred că se numesc "duplicate".
Fiecărui moștenitor (care cere) i se eliberează un certificat original cu serie și număr unic.
Pe el este trecută data eliberării și cine la eliberat + semnătura.
Deci nu se xerocopiază sau listează un certificat de mai multe ori ci se completează pentru fiecare moștenitor unul de la zero, pe hârtie și format special, format stas.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civilă
Art. 10. -
(1) Pe baza actelor de stare civilă se eliberează certificate de naștere și de căsătorie titularilor sau reprezentanților legali ai acestora, iar certificatele de deces, membrilor familiei sau altor persoane îndreptățite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de deces duplicat o_palade o_palade Buna ziua. Va rog sa ma ajuta-ti intr-o problema. Bunica mea a decedat si a avut 3 copii. Pe tatal meu pe care la infiat si inca doi copii decedati care la ... (vezi toată discuția)
Cautare certificat de deces adriana-de adriana-de Buna seara, cine ar putea sa ma ajute cu un sfat , cum sa procedez ca sa pot gasi certificatul de deces al unchiului meu care a decedat in 1949 in Ploiesti. ... (vezi toată discuția)
Acte de stare civila ben59 ben59 ce prevede legea 119/1996 referitor la eliberarea de duplicate dupa certificatul de deces ? (vezi toată discuția)